Sucha skóra to częsty problem. Wystarczy zmiana pór roku, ochłodzenie, suche powietrze w grzejnikach, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, przyjmowanie niektórych leków, promieniowanie UV i częsta ekspozycja skóry na słońce, aby zaczęła ona się przesuszać w nadmiarze. Zaczerwienienie, uczucie ściągnięcia skóry, piekące policzki, swędzenie… to początek odwodnienia i przesuszenia skóry. Czasami wystarczy zmienić dietę i pić więcej wody, a czasami trzeba ją jakoś wspomóc zewnątrz. Podpowiadamy jak ukoić suchą skórę oraz czego unikać, aby jej dodatkowo nie podrażnić.

Skóra sucha, czyli jaka? Po czym poznać suchą skórę?

To cienka i delikatna skóra, która łatwo ulega podrażnieniom i nie ma dostatecznej ilości sebum na powierzchni. Taka skóra jest często szorstka w dotyku, szybko reaguje na zmianę klimatu i suche powietrze, łatwo ją uszkodzić i zaniedbać; zacznie się wówczas łuszczyć, a nawet – w ekstremalnych przypadkach – może dojść do pękania naskórka, a to zwiększa ryzyko infekcji. Sucha skóra jest również narażona na szybsze starzenie – to na niej szybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Jak dbać o suchą skórę?

Oprócz stałego nawadniania od wewnątrz, czyli przyjmowania minimum 2,5 litra płynów w ciągu dnia (kawa niestety się nie liczy, za to oprócz wody mile widziane są soki i wszelkie herbatki ziołowe), należy dobrać do niej odpowiednią pielęgnację. Sucha skóra chętnie powita wszelkie kremy nawilżające, a nawet natłuszczające (np. półtłusty krem z wyciągiem z nagietka), a także naturalne olejki, które są idealne jako serum pod krem do twarzy. Do demakijażu również warto wybrać metodę OCM, czyli zmywać makijaż naturalnym olejkiem. Dla suchej skóry warto stosować intensywnie odżywiający, półtłusty lub tłusty krem na noc. Najlepszy jest taki, który ma w składzie naturalne oleje, mocznik, emolienty. Sucha skóra również potrzebuje złuszczania, ale można to roić znacznie rzadziej, np. raz, dwa razy w miesiącu i za pomocą peelingu enzymatycznego, który nie wymaga tarcia ani nie działa inwazyjnie na delikatny naskórek.

Tego nie rób, czyli najczęstsze błędy w pielęgnacji suchej skóry

  1. Wykonywanie peelingów, zwłaszcza mechanicznych, ziarnistych o działaniu silnie złuszczającym i inwazyjnym
  2. Chlorowana woda – to wróg suchej skóry, ponieważ chlor zawarty w niej dodatkowo wysusza skórę
  3. Pocieranie twarzy przy wycieraniu i dotykanie jej dłońmi w ciągu dnia – taka mechaniczna ingerencja w skórę, która dodatkowo ja podrażnia i narusza jej delikatną strukturę zakłócając jej pracę i niszcząc płaszcz lipidowy na jej powierzchni
  4. Mycie twarzy mydłem – mydła, zwłaszcza te powszechnie dostępne, zawierają sporo glicerydów i innych wysuszających skórę związków (najczęściej są to składniki odpowiadające za zapach mydła). Należy też pamiętać, ze wszelkie mydła do mycia mają zasadowy odczyn, który nie współgra z kwaśnym pH naszej skóry
  5. Woda termalna. To zaskakujące, ponieważ uważa się ją za ogólne dobrodziejstwo i ulgę dla wysuszonej skóry. Tymczasem aby działała na korzyść naszej skóry należy ją zetrzeć ręcznikiem lub ściereczką kilka chwil po aplikacji – gdy woda wysycha sama – przy okazji wysusza również skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *