Cellulit, inaczej skórka pomarańczowa, to problem, który dotyczy kobiet bez względu na sylwetkę. Co to jest cellulit i jak powstaje? Jakie są przyczyny i stopnie cellulitu? Czy sposoby na cellulit, na przykład masaże i zabiegi antycellulitowe, są skuteczne? Na jakie rodzaje cellulitu pomogą?

Co to jest cellulit i jak powstaje?

Z medycznego punktu widzenia cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej ‒ grudki tłuszczu tworzą między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda i produkty przemiany materii. Później w tym miejscu pojawia się obrzęk. Ponieważ organizm stara się zachować tłuszcz na czarną godzinę, na przykład na okres ciąży, walka z cellulitem jest niezmiernie trudna.

Cellulit najczęściej pojawia się na udach i brzuchu. W miejscach, w których występuje, struktura skóry jest grudkowa, pomarszczona i włóknista, dlatego cellulit bywa nazywany skórką pomarańczową. O jego wyglądzie i rozmiarze decyduje jego stopień zaawansowania ‒ im większy, tym trudniej go zwalczyć. Kiedy cellulit wyraźnie widać i towarzyszy mu nadwaga, należy zaliczyć go do chorób. Dlaczego? Ponieważ skórka pomarańczowa jest związana z tłuszczem, a jej objawy nasilają się wraz ze wzrostem jego stężenia w organizmie. Cellulit powstaje u większości kobiet, zwłaszcza otyłych i takich, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych partiach ciała.

Grudki widoczne pod skórą to powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe. Kiedy się powiększają, uciskają sąsiadujące naczynia krwionośne i limfatyczne. Cierpi na tym krążenie i przemiana materii w komórkach, które gorzej przyswajają tlen i składniki odżywcze. Ponadto toksyny, czyli produkty uboczne tego procesu, są znacznie wolniej usuwane z organizmu i długo zalegają w tkankach.

Przyczyny cellulitu

  • brak ruchu i siedzący tryb życia;
  • zbyt duże ilości cukru i soli w jadłospisie;
  • nadmiar estrogenów przy niedoborze progesteronu;
  • problemy z krążeniem;
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań;
  • nałogowe palenie papierosów;
  • wady postawy (skrzywienie kręgosłupa zaburza krążenie krwi w nogach).

Stopnie cellulitu

Pierwszy stopień cellulitu nie jest bardzo widoczny. Żeby go zdiagnozować, należy ścisnąć dwoma palcami płat skóry na górnej części ud lub na brzuchu. Jeżeli skóra stanie się lekko grudkowa, mamy do czynienia z pierwszym stopniem cellulit. Cellulit drugiego stopnia sprawdza się w ten sam sposób, ale w tym przypadku skóra po ściśnięciu wygląda jak skórka pomarańczy, a jej dotknięcie może wywołać lekki ból. Trzeci stopień cellulitu jest widoczny bez ściskania, a grudki mają większą objętość. Na powierzchni, na której występuje cellulit, skóra w głębszych warstwach jest nierównomiernie pofałdowana. I wreszcie czwarty stopień cellulitu to stan, kiedy skóra wręcz trzęsie się od nadmiaru pofałdowań. Grudki są łatwo wyczuwalne już po delikatnym dotknięciu, które jest bolesne.

Sposoby na cellulit

Skuteczne sposoby na cellulit zakładają oczyszczenie organizmu z zatrzymywanej wody, pobudzenie ukrwienia i zastąpienie tkanki tłuszczowej mięśniami. Początkowe stadium choroby nie wymaga stosowania drastycznych metod walki z pomarańczową skórą ‒ wystarczy chodzić na spacery i uprawiać sport, taki jak bieganie, spinning, interwały, trening na orbitreku lub na skakance oraz ćwiczenia na brzuch i dolne partie ciała. Ponadto należy ograniczyć spożycie soli i sodu, które zatrzymują wodę w organizmie i w konsekwencji powodują obrzęki. Nie zaszkodzi wspomóc się preparatami aptecznymi, które pomagają usunąć wodę z organizmu lub działają detoksykująco.

Z kolei aby samodzielnie poprawić ukrwienie, należy codziennie robić sobie mocny prysznic naprzemienny „ciepła-zimna”, a partie z cellulitem szorować szorstką gąbką lub myjką z wypustkami. Równie dobrze można zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, to znaczy żele i olejki antycellulitowe. Należy je stosować codziennie przynajmniej przez trzy miesiące.

  • Masaże i zabiegi antycellulitowe
    Masaże antycellulitowe można wykonywać samodzielnie lub z koleżanką. W tym celu należy oczyścić i wysuszyć partię ciała, na której występuje cellulit. Palcami ugniatamy i rolujemy skórę, kierując się ku górze. Taki masaż działa jedynie na pierwszy stopień cellulitu; na kolejne pomogą profesjonalne zabiegi w gabinecie, to znaczy drenaż limfatyczny, masaż bańką chińską, endermologia, karboksyterapia i fala uderzeniowa.
  • Dieta na cellulit
    Aby wspomóc walkę z cellulitem, warto zmienić sposób odżywiania się, to znaczy wzbogacić swój jadłospis o zieloną herbatę, brokuły, buraki, kurkumę, czarną rzepę, mniszek lekarski, koper włoski i pokrzywę. Te produkty można jeść, pić, robić z nich okłady lub szukać w kosmetykach. Zawarte w nich składniki pobudzają ukrwienie oraz pobudzają przemianę materii i tworzenie się kolagenu.

Rodzaje cellulitu

  • Cellulit wodny
    Ten rodzaj skórki pomarańczowej pojawia się najwcześniej. To nierówna powierzchnia, na której widać niewielkie opuchlizny. Występuje na skutek ściśnięcia fałdów skóry palcami. Na cellulit wodny wystarczy prawidłowa gimnastyka.
  • Cellulit tłuszczowy
    Można go poznać po skórze pokrytej zagłębieniami, wyczuwalnymi grudkami i drobnymi guzkami. Ponieważ komórki tłuszczowe zdążyły się powiększyć, trzeba poświęcić więcej wysiłku, aby zwalczyć cellulit tłuszczowy. Lekarstwem na ten typ skórki pomarańczowej jest ruch i intensywna pielęgnacja.
  • Skóra materacowa
    Czyli bardzo widoczne oraz liczne guzki i zagłębienia. Niedokrwiony, pobrużdżony obszar ciała stale się powiększa, a skóra może mieć w tych miejscach obniżoną temperaturę. Te zmiany są nieodwracalne, ale można je zahamować w gabinecie medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *