Cellulit, czyli skórka pomarańczowa to zmora wielu kobiet w różnym wieku i z różnym typem skóry. Jest defektem kosmetycznym, który można pokonać, ale nie usunąć na zawsze. Jakie są stadia i postacie cellulitu?

Czym jest cellulit?

Cellulit to guzkowata i pofałdowana powierzchnia skóry, wynikająca z nierównomiernego i nieprawidłowego ułożenia tkanki tłuszczowej. Najczęściej występuje na ramionach, udach, biodrach, brzuchu i pośladkach. Może świadczyć o poważnych chorobach (żylakach, zakrzepach) lub innych przypadłościach.

Stadia i postacie cellulitu

Wyróżnia się cztery stadia cellulitu:

I STADIUM: powstaje na skutek zaburzeń krążenia i zastojów płynów w naczyniach krwionośnych i limfatycznych. W jego wyniku ścianki układu krwionośnego są bardziej przepuszczalne, a płyn tworzy obrzęki. Komórki nie są dostatecznie odżywione i dotlenione, a toksyny zalegające w tkance tłuszczowej prowadzą do rozszerzania się jej. Pierwsze stadium cellulitu nie jest widoczne gołym okiem; można wykryć je jedynie pod mikroskopem.

II STADIUM: skórka pomarańczowa jest widoczna po ściśnięciu skóry. Dodatkowo skóra traci elastyczność, robi się zimna i blada. Następuje przerost komórek tłuszczowych, rozrost włókien i pogrubienie błony naczyń włosowatych.

III STADIUM: cellulit jest widoczny gołym okiem, nawet bez ucisku skóry. Zmiany są bolesne, skóra traci elastyczność, pojawiają się problemy z krążeniem. Guzy i grudki umieszczone pod skórą powiększają się i zmieniają kształt. Poza tym mogą pojawić się niewielkie żylaki, rozstępy i bolesność.

IV STADIUM: oprócz objawów z poprzedniej fazy dochodzą kolejne, czyli kolagen tworzący twarde guzy, ból, zaburzenia krążenia oraz upośledzenie (wiąd i zanik) skóry i jej przydatków. Zmiany te są najtrudniejsze do usunięcia.

Wyróżnia się trzy postacie cellulitu:

  • twarda – dotyka młode kobiety, aktywne fizycznie i szczupłe. Skóra jest elastyczna, a zmiany nie są widoczne gołym okiem. Mogą pojawić się rozstępy;
  • wiotka – pojawia się u kobiet nieaktywnych fizycznie, mających siedzących tryb życia i odchudzających się. Skóra w tej postaci cellulitu traci elastyczność, tkanka tłuszczowa zwiększa się, pojawiają się problemy z krążeniem, widoczne są fałdy i wybrzuszenia;
  • obrzękowa – występuje najrzadziej, ale jest najtrudniejsza do wyleczenia. Tkanka tłuszczowa jest mocno przerośnięta, a w kończynach dolnych dochodzi do zaburzenia krążenia. Nogi stają się ciężkie, obrzęknięte, skóra – blada, a po uciśnięciu powstają w niej wgłębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *