Bolą, są brzydkie i nie da się ich wycisnąć. To podskórne pryszcze, które mogą pojawić się na twarzy lub ciele każdej z nas. Co je powoduje, jak je wyleczyć i czy da się ich uniknąć? Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak mieć ładną skórę.

Czym są podskórne pryszcze?

Podskórne pryszcze to zmiany ropne znajdujące się w głębokiej warstwie skóry i niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście jest zasłonięte przez skórę. Mają formę miękkich cyst lub twardych guzków, różną wielkość, siny lub czerwonawy kolor. W momencie dotknięcia bolą z różnym natężeniem.

Pryszczy umieszczonych pod skórą nie należy wyciskać, bo pozostawią trwałe i ciemne blizny. Zmiany te powstają na różnych częściach twarzy i ciała, a nawet tuż przy włosach i na skórze głowy. Kiedy zauważysz pryszcza pod skórą, nie próbuj go przebijać, a już na pewno wyciskać. Poczekaj, bo być może całkowicie zniknie lub zamieni się w zwykłą krostę, którą będzie można usunąć.

Podskórne pryszcze – przyczyny powstawania

Pryszcze podskórne mogą objawić się pojedynczo lub jako grupa. W tym drugim przypadku  to trądzik torbielowaty, który jest wywoływany nieprawidłową pracą gruczołów łojowych zapychających się pod wpływem sebum i nieprawidłowości związanych z rogowaceniem naskórka. To z kolei wiąże się z nadmiarem androgenów, czyli hormonów męskich. Z tego powodu podskórne pryszcze częściej pojawiają się u panów niż u pań.

Innymi przyczynami powstawania podskórnych pryszczy są:

  • stosowanie kosmetyków zapychających pory skóry z zawartością tłustych substancji;
  • skłonności genetyczne;
  • choroby, np. cukrzyca i inne choroby metaboliczne;
  • długotrwały stres.

Typem podskórnych pryszczy są łagodne czyraki, czyli zmiany ropne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Ich występowanie może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV.

Jak leczyć podskórne pryszcze?

Najważniejsze jest to, żeby ich nie wyciskać, bo mogą rozlać się pod skórą, a naskórek można rozdrapać do krwi. Skutecznym rozwiązaniem będzie maść ichtiolowa, która wyciągnie pryszcze na wierzch skóry. Należy stosować ją ostrożnie, bo bardzo brudzi. Produkt nakłada się na pryszcz i wokół niego, i zmywa się po upływie 30 minut.

Innymi sprawdzonymi metodami są: peelingi chemiczne z kwasami w salonie kosmetycznym, odstawienie słodkich napojów gazowanych, słodyczy, tłustych potraw i mięsa, zmiana diety oraz zredukowanie sytuacji powodujących stres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *