„Pajączki” i nawracający rumień to powszechny i uciążliwy problem, dlatego usuwanie rozszerzonych naczynek na twarzy stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Dlaczego naczynka się rozszerzają? Na czym polega laseroterapia i elektrokoagulacja, gdy w grę wchodzą rozszerzona naczynka?

rozszerzone-naczynka.jpg

Dlaczego naczynka się rozszerzają?

Teleangiektazje, inaczej cuperosa, to trwale rozszerzone naczynia włosowate, które przypominają czerwone nitki, a w większej ilości czerwoną pajęczynę. Nieleczone pękają i sprawiają wrażenie rumienia. Rozszerzone naczynka zazwyczaj występują w okolicy policzków, nosa i brody. Szczególnie narażona jest na nie skóra delikatna, cienka i wrażliwa. Pojawiają się wskutek:

  • wypicia gorącej kawy i mocnej herbaty,
  • spożycia alkoholu i pikantnych potraw,
  • zmian temperatury,
  • niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • zdenerwowania.
Sposoby na rozszerzone naczynka: „laser” IPL

Laser IPL to potoczna nazwa urządzenia, które umożliwia zamykanie naczynek z wykorzystaniem energii świetlnej. Metoda jest dedykowana każdemu, kogo dotknął problem „pajączków”. Rozszerzone naczynka są zamykane za pomocą ruchomej głowicy, która emituje światło o określonej częstotliwości. Podczas zabiegu dochodzi do procesu termolizy, co oznacza, że światło lasera dociera do wnętrza naczynka, gdzie zostaje pochłonięte przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Następnie wiązka lasera zamienia się w energię cieplną, pod wpływem której woda w tkance zostaje odparowana, a ścianki naczynka ulegają wysuszeniu i obumarciu. Po zabiegu skóra jest delikatnie zaczerwieniona.

Sposoby na rozszerzone naczynka: „laser” VPL

Laser VPL to także potoczna nazwa urządzenia, które emituje wiązki światła o szerokim spektrum pochłaniane przez skórę. Laser VPL sprawdzi się w przypadku mniejszych naczynek krwionośnych, których nie zdoła usunąć IPL, i przewlekłego rumienia. Rozszerzone naczynka są zamykane za pomocą głowicy w kształcie prostokąta o powierzchni kilku cm2. Podczas zabiegu głowica emituje mikrobłyski, które przenikają do miejsc zmienionych chorobowo. Następnie dochodzi do procesu fototermolizy.

Sposoby na rozszerzone naczynka: elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja polega na zamykaniu naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Elektroda dotyka każde naczynko i ścina znajdujące się w nim białko, a w efekcie naczynko zamyka się i uszczelnia. Częstotliwość prądu zależy od zagęszczenia naczynek na twarzy. Skóra przez miesiąc po zabiegu jest delikatnie zaczerwieniona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *