Słynny retinol jest doskonałą substancją odmładzają ale jednocześnie dosyć inwazyjną i wciąż budzi wiele obaw w stosowaniu. O jego cudownych właściwościach wiedzą już niemal wszystkie kobiety. Wiele z nich chciałoby zacząć kurację retinolem ale obawia się podrażnień skóry i zaczerwienienia lub innych niechcianych sytuacji. Często podrażnienia retinolem wynikają ze złego łączenia kosmetyków podczas pielęgnacji. Dlatego dziś opowiadamy z czym łączyć retinol aby działał jeszcze lepiej i nie podrażniał skóry oraz czego unikać podczas stosowania witaminy A. Zapraszamy!
Retinol To inaczej pochodna witaminy A która sama w sobie ma działanie silne regenerujący odnawiające przeciwzmarszczkowe seboregulujący oraz wpływające korzystnie na proces keratynizacji naskórka retinol ma też pośrednio działanie złuszczające dlatego nie powinien być stosowany z innymi inwazyjnymi składnikami pielęgnacyjnymi.
Retinol – z czym go nie łączyć?
Dzięki Takiemu spektrum działania jakie niesie ze sobą pielęgnacja retinolem warto uważać na Składniki które mogłyby również inwazyjnie działać na naskórek czyli te spółki z retinolem zadziałać zbyt mocno i podrażnić skórę. W tym celu nie powinno się łączyć retinolu z innymi substancjami o inwazyjnym działaniu, ponieważ to prosta droga do reakcji krzyżowych między substancjami. Warto też pamiętać że retinol w połączeniu z niektórymi substancjami sprawiają że oba te składniki neutralizują swoje działanie co w efekcie nie przynosi żadnych efektów pielęgnacyjnych.
Retinol a kwasy – czy można je łączyć?
Błędem jest sądzić że retinol działa bezpośrednio na złuszczanie naskórka to nie jest jednak peeling po prostu retinol Reguluje procesy keratynizacji a to prowadzi do przyspieszonego oddzielenia się martwych komórek naskórka w taki właśnie sposób zachodzi rewitalizacja skóry za pośrednictwem retinolu kropka keratynizacja Może nam dawać wrażenie że to właśnie retinol działa złuszczająco na skórę a on jedynie nasila wymiany starych komórek na nowe efektem procesu o którym mówimy może być złuszczanie skóry ale wcale nie musi tak być i nie oznacza to wówczas że kosmetyki z retinolem są nieskuteczne.
Warto jednak pamiętać że ze względu na nasilony proces keratynizacji czyli odnowy naskórka retinolu nie powinno się łączyć z kwasami o działaniu złuszczającym Jest to niebezpieczne dla skóry dlatego codziennej pielęgnacji unikaj takich składników jak:
- kwas migdałowy,
- kwas salicylowy,
- kwas glikolowy,
- kwas pirogronowy
Retinol a witamina C i niacynamid
Mało kto Zdaję sobie również sprawę że oprócz inwazyjnych kwasów w pielęgnacji skóry retinolu nie powinno się także łączyć z witaminą C jest to oczywiście zaskoczenie ale jeżeli w twoim kosmetyku występuje witamina C w formie kwasu askorbinowego czystego lub w formie niacynamidu retinol sprawi że nie będzie ona działała poprawnie ponieważ oba składniki wzajemnie się wykluczają więc powodują swoją destabilizację.
Witamina C ma pH mocno kwaśne, podczas a retinol neutralne więc do spółki nigdy prawidłowo nie zadziałają. Z tego względu nigdy nie stosuj kosmetyków z witaminą C i retinolem w jednej rutynie pielęgnacyjnej, ale nie ma przeciwwskazań, by stosować retinol wieczorem, a rano – witaminę C.
Z kolei pH niacynamidu jest wyższe od retinolu, dlatego może dojść do osłabienia działania obydwu składników. Ponadto należy pamiętać że niacynamid w wysokim stężeniu ma równie działanie drażniące na skórę.
Z czym można łączyć retinol?
Warto teraz przejść do lepszych wiadomości czyli listy składników z którymi jak najbardziej można łączyć retinol, dzięki czemu jego stosowanie będzie przyjemniejsze, działanie się nasili a skóra będzie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników które mogłyby spowodować jej podrażnienia. Dobra wiadomość jest taka że istnieje naprawdę dużo składników które można stosować razem z retinolem podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej. Są nimi przede wszystkim:
- wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
- ceramidy, peptydy,
- kwas hialuronowy,
- pantenol,
- alantoina,
- oczar wirginijski,
- gliceryna, trójglicerydy,
- kwas linolowy (należący do omega-3),
- naturalne olejki o działaniu łagodzącym, np. olej ze słodkich migdałów,
- kwasy PHA (karboksylowe) w niskich stężeniach (do 5%),
- fermentami,
- witaminą C (oprócz formy kwasu askorbinowego w wysokich stężeniach >10%),
- bakuchiol
- kwasy AHA w niskich stężeniach do 5% – zależy od receptury
- kwasy BHA (kwasem salicylowym) – po pewnym czasie od wprowadzenia retinolu do pielęgnacji.
PAMIĘTAJ jednak, że jeśli wprowadzasz retinol z kwasami do swojej pielęgnacji, to Twoja skóra powinna już mieć za sobą pierwsze spotkania z retinolem; dlatego najpierw zahartuj ją za pomocą witaminy A i dopiero później dołącz kwasy w niskich stężeniach.
Dodaj komentarz