Słynny retinol jest doskonałą substancją odmładzają ale jednocześnie dosyć inwazyjną i wciąż budzi wiele obaw w stosowaniu. O jego cudownych właściwościach wiedzą już niemal wszystkie kobiety. Wiele z nich chciałoby zacząć kurację retinolem ale obawia się podrażnień skóry i zaczerwienienia lub innych niechcianych sytuacji. Często podrażnienia retinolem wynikają ze złego łączenia kosmetyków podczas pielęgnacji. Dlatego dziś opowiadamy z czym łączyć retinol aby działał jeszcze lepiej i nie podrażniał skóry oraz czego unikać podczas stosowania witaminy A. Zapraszamy!

Retinol To inaczej pochodna witaminy A która sama w sobie ma działanie silne regenerujący odnawiające przeciwzmarszczkowe seboregulujący oraz wpływające korzystnie na proces keratynizacji naskórka retinol ma też pośrednio działanie złuszczające dlatego nie powinien być stosowany z innymi inwazyjnymi składnikami pielęgnacyjnymi.

Retinol – z czym go nie łączyć?

Dzięki Takiemu spektrum działania jakie niesie ze sobą pielęgnacja retinolem warto uważać na Składniki które mogłyby również inwazyjnie działać na naskórek czyli te spółki z retinolem zadziałać zbyt mocno i podrażnić skórę. W tym celu  nie powinno się łączyć retinolu z innymi substancjami o inwazyjnym działaniu, ponieważ to prosta droga do reakcji krzyżowych między substancjami. Warto też pamiętać że retinol w połączeniu z niektórymi substancjami sprawiają że oba te składniki neutralizują swoje działanie co w efekcie nie przynosi żadnych efektów pielęgnacyjnych.

Retinol a kwasy – czy można je łączyć?

Błędem jest sądzić że retinol działa bezpośrednio na złuszczanie naskórka to nie jest jednak peeling po prostu retinol Reguluje procesy keratynizacji a to prowadzi do przyspieszonego oddzielenia się martwych komórek naskórka w taki właśnie sposób zachodzi rewitalizacja skóry za pośrednictwem retinolu kropka keratynizacja Może nam dawać wrażenie że to właśnie retinol działa złuszczająco na skórę a on jedynie nasila wymiany starych komórek na nowe efektem procesu o którym mówimy może być złuszczanie skóry ale wcale nie musi tak być i nie oznacza to wówczas że kosmetyki z retinolem są nieskuteczne.

Warto jednak pamiętać że ze względu na nasilony proces keratynizacji czyli odnowy naskórka retinolu nie powinno się łączyć z kwasami o działaniu złuszczającym Jest to niebezpieczne dla skóry dlatego codziennej pielęgnacji unikaj takich składników jak:

 • kwas migdałowy,
 • kwas salicylowy,
 • kwas glikolowy,
 • kwas pirogronowy

Retinol a witamina C i niacynamid

Mało kto Zdaję sobie również sprawę że oprócz inwazyjnych kwasów w pielęgnacji skóry retinolu nie powinno się także łączyć z witaminą C jest to oczywiście zaskoczenie ale jeżeli w twoim kosmetyku występuje witamina C w formie kwasu askorbinowego czystego lub w formie niacynamidu retinol sprawi że nie będzie ona działała poprawnie ponieważ oba składniki wzajemnie się wykluczają więc powodują swoją destabilizację.

Witamina C ma pH mocno kwaśne, podczas a retinol neutralne więc do spółki nigdy prawidłowo nie zadziałają.  Z tego względu nigdy nie stosuj kosmetyków z witaminą C i retinolem w jednej rutynie pielęgnacyjnej, ale nie ma przeciwwskazań, by stosować retinol wieczorem, a rano – witaminę C.

Z kolei pH niacynamidu jest wyższe od retinolu,  dlatego może dojść do osłabienia działania obydwu składników.  Ponadto należy pamiętać że niacynamid w wysokim stężeniu  ma równie działanie drażniące na skórę.

Z czym można łączyć retinol?

Warto teraz przejść do lepszych wiadomości czyli listy składników z którymi jak najbardziej można łączyć retinol, dzięki czemu jego stosowanie będzie przyjemniejsze, działanie się nasili a skóra będzie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników które mogłyby spowodować jej podrażnienia.  Dobra wiadomość jest taka że istnieje naprawdę dużo składników które można stosować razem z retinolem podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej.  Są nimi przede wszystkim:

 • wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
 • ceramidy, peptydy,
 • kwas hialuronowy,
 • pantenol,
 • alantoina,
 • oczar wirginijski,
 • gliceryna, trójglicerydy,
 • kwas linolowy (należący do omega-3),
 • naturalne olejki o działaniu łagodzącym, np. olej ze słodkich migdałów,
 • kwasy PHA  (karboksylowe) w niskich stężeniach (do 5%),
 • fermentami,
 • witaminą C (oprócz formy kwasu askorbinowego w wysokich stężeniach >10%),
 • bakuchiol
 • kwasy AHA w niskich stężeniach do 5% – zależy od receptury
 • kwasy BHA (kwasem salicylowym) – po pewnym czasie od wprowadzenia retinolu do pielęgnacji.

PAMIĘTAJ jednak, że jeśli wprowadzasz retinol z kwasami do swojej pielęgnacji, to Twoja skóra  powinna już mieć za sobą pierwsze spotkania z retinolem; dlatego najpierw zahartuj ją za pomocą witaminy A i dopiero później dołącz kwasy w niskich stężeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *