Olejowanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na nakładaniu oleju na całe włosy, ich końcówki oraz skórę głowy, za pomocą grzebyk, szczotki czy dłoni, wykonując przy tym delikatny masaż. To zabieg pielęgnacyjny, który w naturalny, prosty i tani sposób odżywia kosmyki, nadaje im blasku i witalności, dając niemal natychmiastowe efekty. Każdy typ włosa potrzebuje innej pielęgnacji, w tym doboru oleju pod olejowanie. Podpowiadamy, jaki olej wybrać do włosów średnioporowatych.

Włosy średnioporowate – charakterystyka

“Średniopory” są najpopularniejszym typem włosa. Porowatość jest cechą ich budowy, jednak może być to także cecha nabyta. Ma na nią wpływ kondycja włosów, zniszczenia mechaniczne, koloryzacja, a zwłaszcza rozjaśnianie, stylizacja na gorąco, mocne składniki myjące. Łuski włosów średnioporowatych są w znacznym stopniu rozchylone, a to wpływa na ich poziom nawilżenia. Są jednak pewne plusy – dzięki rozchylonym łuskom włosowym, składniki zawarte w kosmetykach  łatwiej przenikają w głąb włosa, odżywiając go od wewnątrz.

Co wyróżnia włosy średnioporowate? 

Ten typ włosa charakteryzuje się brakiem nawilżenia oraz blasku. “Średniopory” często są spuszone, brak im witalności, a przez rozchylone łuski łatwo wyłapują wilgoć z powietrza, która zamienia je w “puch”. Schną naturalnie nawet do kilku godzin. Nie są idealnie gładkie ani proste. Występują przy falach i delikatnych lokach. Ta porowatość może wystąpić również u posiadaczek prostych włosów zniszczonych np. farbowaniem czy wysoką temepraturą. Średnioporowate włosy posiadają tendencję do rozdwajania się na końcach i łamania. Są podatne na stylizacje, mogą się “odgniatać”, nie zawsze łatwo je rozczesać.

Test na włosy średnioporowate

Wciąż masz wątpliwości czy Twoje włosy są średnioporowate? Wykonaj prosty test na porowatość. Przygotuj szklankę z wodą i umieść w niej swojego włosa. Jeśli po kilku minutach znajduje się w jej połowie, to znak, że łuski są rozchylone, łatwo chłoną wodę, a włos jest średniej porowatości.

Jaki olej wybrać do włosów średnioporowatych?

“Średniopory” wymagają zrównoważonej pielęgnacji, ponieważ łączą w sobie cechy włosów nisko- i wysokoporowatych. Oleje są bogate w cenne składniki: witaminy, minerały, tłuszcze nasycone, które włosy średniej porowatości łatwo wchłaniają. Jaki olej będzie dla nich najlepszy? Wypróbuj:

  • oliwy z oliwek,
  • oleju z orzechów laskowych,
  • oleju z pestek moreli,
  • oleju ze słodkich migdałów,
  • oleju słonecznikowego,
  • oleju z rokitnika,
  • olej awokado,
  • olej makadamia,
  • olej sezamowy.

Jak często olejować włosy średnioporowate? 

Zabieg olejowania na włosach średniej porowatości możesz śmiało wykonywać przed każdym myciem, pozostawiając olej na kilka godzin lub całą noc. Optymalne będzie dla nich nakładanie oleju raz na tydzień, zarówno na pasma jak i skalp.