Nie ma jednej, uniwersalnej zasady, która mówi o tym, kiedy zacząć pielęgnację skóry. Jak przyjęło się mówić: “wiek to tylko liczba” – jedni zaczynają przygodę z pielęgnacją w wieku kilkunastu lat, a inni nigdy nie będą czuli takiej potrzeby.

Często pierwszym momentem dbania o młodą skórę jest okres dojrzewania, kiedy to zmienia się nasza gospodarka hormonalna i cera zaczyna przysparzać niemałych problemów. Przetłuszczanie się skóry i powstawanie zaskórników to najczęstsze skutki wzmożonej produkcji hormonów płciowych w wieku nastoletnim. Młoda cera bywa kapryśna, a uczniowski budżet rzadko kiedy starcza na drogie kosmetyki i zabiegi.

Jak dbać o młodą skórę?

Produkty z górnej półki nie są jedynym rozwiązaniem problemów z cerą. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  1. Pić odpowiednią ilość wody (ok. 1-2 litry dziennie).
  2. Przestrzegać zbilansowanej diety.
  3. Ograniczyć spożycie produktów wysoko przetworzonych.
  4. Pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu i nawilżaniu skóry.
  5. W razie potrzeby skonsultować problem z dermatologiem.

Krąży szkodliwy mit, mówiący o tym, że tłustą cerę trzeba wysuszać. Może to przynieść więcej szkód niż korzyści. Tak samo jak sucha i normalna, cera z tendencją do przetłuszczania się potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Produkty myjące, zwłaszcza te z mocnymi detergentami w składzie, zaburzają naturalne pH skóry, prowadząc do jej suchości. W efekcie tego skóra “broni się” produkując jeszcze więcej sebum, przywracającego jej właściwą barierę hydrolipidową. Działa ona jak “tarcza” i chroni skórę przed wysychaniem, uszkodzeniami i podrażnieniami.

Kiedy zacząć dbać o skórę?

Bywa, że problemy skórne nastolatka to często jedynie przejściowy problem, związany z okresem dojrzewania oraz zmian hormonalnych w organizmie. Nie znaczy to, że dobrze dobrana pielęgnacja nie jest konieczna. Może nie tylko uspokoić skórę, ale i pomóc uniknąć większych dolegliwości skórnych w przyszłości, chociażby blizn potrądzikowych. Bez względu na to, czy młoda cera podlega leczeniu dermatologicznym czy nie, jej świadoma pielęgnacja wspomoże walkę z uporczywymi problemami skórnymi.

Podstawowa pielęgnacja młodej skóry

➜ Oczyszczanie – to wstęp do pielęgnacji. Warto Postawiać na delikatne żele, bez mocnych substancji myjących w składzie, takich jak np.: SLS, SLES, ALS, ALES, MLS,  TLS ←tego unikaj! Twarz należy myć rano i wieczorem, pamiętając o dokładnym demakijażu, jeśli takowy nosimy. Jak zmyć makijaż? W przypadku młodej skóry najlepiej wprowadzić oczyszczanie dwuetapowe (olej + żel) lub sięgnąć po płyn micelarny – ryzyko przesuszenia i podrażnień jest wtedy najmniejsze.

➜ Nawilżanie – to podstawowa potrzeba każdego rodzaju cery. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia gwarantuje promienną i sprężystą skórę na dłużej. Jaki krem będzie odpowiedni dla młodzieńczej cery? Warto postawić na te, które w swoich składach mają składniki o działaniu kojącym i seboregulującym, czyli regulujących pracę gruczołów łojowych. Są to m.in.: niacynamid, glinki, zielona herbata, fiołek trójbarwny, lawenda, szałwia, kwasy AHA.

➜ Fotoochrona – świadomość na temat ochrony skóry przed promieniami UV stale wzrasta. Wbrew powszechnie obecnemu przeświadczeniu, słońce nie leczy trądziku i zmian skórnych. Promienie słoneczne nie tylko przyspieszają starzenie się skóry, ale także zaostrzają objawy trądziku, utrwalają blizny i przebarwienia, zwiększają ryzyko raka skóry. Nigdy nie jest za wcześnie na fotoochronę. Lekki krem z filtrem SPF powinien stanowić ostatni etap porannej pielęgnacji skóry.