Miewasz zaczerwienioną i podrażnioną skórę? Powinnaś unikać sześciu poniższych błędów, które niestety jeszcze bardziej pogarszają Twoją skórę. Sprawdź, jak zadbać o cerę wrażliwą.
Problemy wrażliwej skóry
Pewnie znasz problemy z czerwoną i łuszczącą się wrażliwą skórą, która wymaga wielu warstw kremu, czy nawet podkładu, aby dobrze wyglądać i nie czuć dyskomfortu.
Zaczerwienienie może wystąpić z naprawdę powodów. Czasem już zjedzenie czegoś ostrego wpływa na jej wygląd. Poznaj sześć najczęściej popełnianych błędów, które znacznie podrażniają skórę.
6 błędów w pielęgnacji wrażliwej skóry
1. Nie leczysz przyczyny podrażnienia
Wiele kremów, obiecuje ukoić czerwoną skórę, ale tak naprawdę ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, z czego wynika Twoje zaczerwienienie. Kosmetyk dobiera się tak, by zwalczył przyczynę podrażnienia skóry.
Dlatego np. zaczerwienienia, które są wynikiem wysuszenia skóry, należy leczyć kremami z wyższą zawartością kwasu hialuronowego. Z kolei zaczerwienienie wywołane chorobami skóry czy też trądzikiem różowatym, wymagają często leków aptecznych, które wystawia dermatolog na receptę.
2. Używasz nieodpowiedniego kosmetyku do oczyszczania twarzy
Oczyszczanie twarzy zawsze jest ważne, zwłaszcza wieczorem, gdy należy zmyć makijaż i dokładnie umyć buzię.
Jednak pamiętaj, że to nie siła kosmetyku decyduje o tym, czy twarz będzie dobrze oczyszczona. Jeśli zastosujesz silny środek myjący, cera będzie po prostu bardziej podrażniona, ściągnięta, a nawet piekąca.
Jeśli po oczyszczeniu twarzy czujesz, że skóra jest napięta i szczypie, może tak być, dlatego warto rozważyć zmianę produktu.
Czy wiesz, że im bardziej produkt się pieni, tym bardziej odwadnia? Sięgaj po bezsiarczanowe produkty do mycia twarzy: są mniej wysuszające.
3. Używasz za dużo produktów złuszczających
Peelingi do twarzy i wszelkie emulsje oraz toniki ze złuszczającym kwasem owocowym mogą znacznie podrażniać delikatną skórę. Działają tak, że powiększają naczynia krwionośne, które mogą powodować zaczerwienienie skóry, a nawet pękać i tworzyć nieestetyczne pajączki.
4. Zamiast chronić skórę, niszczysz jej barierę ochronną
Najlepsze, co możemy podarować skórze, niezależnie od jej rodzaju czy typu, to ochrona. Dlatego pamiętaj, aby skupić się na stworzeniu dla niej bariery ochronnej. Szukaj produktów pielęgnacyjnych na bazie ceramidów: zmniejszą stan zapalny i zaczerwienienie. Sięgaj po kojące kosmetyki, które jednocześnie chronią przed wysuszeniem podrażnieniem, smogiem i stresem oksydacyjnym.
5. Produkty naturalne nie zawsze pomogą tak, jak medyczne
Wiele osób woli kosmetyki naturalne od tych o medycznym składzie chemicznym, ale nie zawsze jest to dobry pomysł.
Pamiętaj, że nawet kosmetyk naturalny może mieć pH niekorzystne dla twojej skóry. To doprowadzi do jeszcze większych problemów z cerą. Produkty medyczne, zalecone przez dermatologa są dostosowane do rodzaju i potrzeb twojej wrażliwej skóry.
6. Słońce nie polepsza stanu skóry
Czy zdarzyło ci się kiedyś ukrywać czerwoną, podrażnioną, reaktywną skórę pod płaszczykiem opalenizny? Ludzie często tak robią. Nawet po lecie, gdy nie ma jak się opalać, korzystają nagminnie z solarium. Ale opalanie tylko zaostrzy zaczerwienienie skóry. Zwłaszcza jeśli jest spowodowane trądzikiem różowatym.
Jeśli Twoja skóra ma skłonność do podrażnień i jest często zaczerwiiebiona – unikaj opalania i stosuj krem przeciwsłoneczny – najlepiej SPF 30.
Dodaj komentarz