Wszyscy znamy zasady wyboru kosmetyków. Im krótszy skład, tym kosmetyk jest lepszy. Kontrowersyjny składnik na końcowym miejscu w INCI? To dobrze, bo jego ilość w produkcie jest niewielka. Kosmetyk zawiera same naturalne substancje? …czyli jest bezpieczny dla wrażliwej skóry i nie podrażnia. Niestety nie do końca to prawda. Dlaczego zatem nie warto czytać składów kosmetyków podczas robienia zakupów.
Składniki, które szkodzą (podobno)
Parabeny, parafiny, gliceryna i wiele innych. Tych składników boją się wszyscy. Ale czy słusznie? Jak się okazuje niektóre z rzekomo szkodliwych substancji można spokojnie stosować. Trzeba tylko wiedzieć jak i kto może z nich korzystać. Niektórym typom skóry będą sprzyjały gliceryna i parafina, a innym nie. Nie każdy z tych składników spełnia funkcję, które z pielęgnacją skóry nie mają zbyt wiele wspólnego, jednak ich obecność w produktach jest konieczna.
Kto mieszał krem?
Tak naprawdę nie wiemy, jak wygląda proces tworzenia kosmetyków, począwszy od zebrania składników, a skończywszy na położeniu opakowania na półce w drogerii. Wiadome jest, że nie każdy producent będzie głośno opowiadał o technologii tworzenia produktów. Chwytem marketingowym może być umieszczenie na etykiecie tajemniczego składnika, którego w samym kosmetyku już nie będzie.
Pierwszy i ostatni
Okazuje się, że składnik, który jest na ostatnim miejscu składu, nie musi być gorszy od tego, który jest na pierwszym miejscu. Dlatego nie sugeruj się kolejnością składników podanych na etykiecie. Producenci bardzo często podają zawartość składnika w masie suchej. Wcale nie musi to iść w parze z miejscem w INCI, a może łączyć się z jego skutecznością.
Skąd pochodzą składniki?
Kiedy kupujesz kosmetyk, nie możesz sprawdzić jakości i pochodzenia składników. Ceny produktów z tym samym roślinnym ekstraktem pochodzących od rożnych marek mogą być zupełnie inne. Jak to możliwe? Chodzi o pochodzenie tej rośliny. Pierwszy kosmetyk może zawierać rodzime składniki, drugi zaś – rosnące w tropikalnych dżunglach. Na cenę ma zatem wpływ ich sprowadzenie i przystosowanie do innych składników z produktu.
Dodaj komentarz