Ochrona przed UVA i UVB to za mało. Ostatnimi laty skóra zyskała nowego, bardzo poważnego wroga, z którym bezwzględnie należy walczyć: smog. Niewidzialny, wiecznie głodny naszego zdrowia i młodości potwór, który wysysa witalność z każdej, nawet najdrobniejszej komórki ciała. Nie tylko lekarze, ale również kosmetolodzy biją na alarm: czas włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki anti-pollution. Dlaczego?
Jak działa smog na skórę?
Mówiąc ogólnie i najprościej: smog działa na skórę najgorzej, jak to możliwe. Zanieczyszczenia z powietrza docierają do wnętrza komórek i atakuje jej najważniejsze, odpowiedzialne za zdrowie, młodość i sprężystość struktury: niszczy cząsteczki kwasu hialuronowego, blokuje przepływ wartościowych składników, przeprowadza zmasowany oksydacyjny atak niszczący kolagen, elastynę, oraz cenne lipidy).
Innymi słowy: smog jest odpowiedzialny za przedwczesne starzenie się skóry, podrażnienia, stany zapalne i choroby naskórka. Jego masa cząsteczkowa jest tak niewielka, że z łatwością przenika przez pory skóry do jej głębszych struktur. Po dostaniu się do skóry smog powoduje w niej nieodwracalne szkody.
Czym jest pielegancja anti-pollution?
Pielęgnacja anty-pollution walcząca z jego zgubnym wpływem na skórę staje się dziś nie tylko modą czy trendem, ale (niestety) smutną koniecznością. Stanowi ona nowy kierunek w pielęgnacji i kosmetologii. Poznanie i rozpracowanie mechanizmów działania smogu na skórę pozwoliło na stworzenie kosmetyków o właściwościach ochronnych, które neutralizują niszczące działanie toksyn.
Jaką funkcję pełni pielęgnacja anti-pollution?
- chroni skórę przed wnikaniem cząstek smogu pod skórę,
- neutralizuje działanie toksycznych wolnych rodników,
- wzmacnia barierę ochronną skóry,
- pobudza ją do regeneracji i uruchamia mechanizmy naprawcze.
Kosmetyki anti-pollution: co zawierają?
Nowa grupa kosmetyków ma do spełnienia szereg ważnych funkcji, z tego względu posiada wyjątkowy skład. Czego należy szukać w preparatach anti-pollution?
- przeciwutleniaczy,
- substancji filmotwórczych,
- substancji wzmacniających bariery naskórka,
- filtry anty-UV,
- substancje anty-alergenowe.
Jak wyglądają 3 najważniejszy etapy pielęgnacji anti-pollution?
- Oczyszczanie skóry w duchu anti-pollution
Dobrze oczyszczona skóra to podstawa każdej pielęgnacji. Wystawiając ciało i twarz na smog – tym bardziej należy o tym pamiętać. Skórę należy umyć i dokładnie oczyścić najlepiej zaraz po przyjściu do domu, aby cząsteczki smogu nie zalegały na niej zbyt długo i aby nie wchłaniały się do głębszych warstw naskórka.
Do oczyszczania skóry najlepiej stosować delikatne preparaty, które po pierwsze dobrze oczyszczają skórę, a po drugie nie zaburzają naturalnego płaszcza ochronnego skóry. W pielęgnacji anti-pollution prym wiodą produkty z dodatkiem aktywnego węgla, który jest w stanie wychwycić wszelkie toksyny z organizmu, łącząc je ze swoimi cząsteczkami i transportując na zewnątrz (usuwając ze skóry). - Naprawa skóry w duchu anti-pollution
Drugi etap to krem pielęgnujący skórę, o odpowiednio dobranym składzie. Powinien on wzmacniać cement międzykomórkowy i obfitować w w lipidy oraz przeciwutleniacze, które wymiatają wolne rodniki i powstrzymują ucieczkę cząsteczek wody z naskórka. Dobrze, jeśli krem obfituje dodatkowo w składniki o działaniu antyalergicznym. - Ochrona skóry w duchu anti-polution
Ochrona skóry przed wszechobecnym i nieustannie atakującym smogiem jest niezwykle istotna. Ten etap pielęgnacji zabezpieczy ją i zmniejszy ilość smogu, który osiada i wnika w skórę. Dlatego tak ważne jest, by stosować kosmetyki o działaniu ochronnym, które po pierwsze zawierają specjalne składniki filmotwórcze, po drugie ograniczą dzięki temu kontakt skóry z cząsteczkami smogu, a po trzecie obfitują w filtry UV chroniące cerę przed szkodliwym promieniowaniem.
Aby pielęgnacja anti-pollution przyniosła jak najlepsze efekty, nie należy pomijać żadnego z trzech powyższych etapów. Oczyszczanie, odbudowa, ochrona to podstawa pielęgnacji. Aby ją wzmocnić można sięgać również po specjalne, detoksykujące maski do twarzy lub wybrać się na zabieg kosmetyczny, np. taki o działaniu dotleniającym), który wzmocni skórę. Warto włączyć również antyoksydanty do codziennej diety, aby wspomagać skórę od wewnątrz.
Dodaj komentarz