Dostęp do tak wielu różnych kosmetyków to zbawienie. Możemy zapewnić naszej skórze wszystko to, czego potrzebuje. Warto jednak pamiętać, że same kosmetyki nie wystarczą. Pamiętajmy o 10 pielęgnacyjnych zasadach, które pozwolą zachować piękno i zdrowie skóry.

Odpowiedzią na pytanie, jak pielęgnować skórę twarzy i całego ciała, często jest propozycja użycia konkretnego kosmetyku. To dobry pomysł, choć skuteczna pielęgnacja to wyłącznie ta kompleksowa – od momentu, kiedy wstaniemy, aż po wieczorne rytuały przed snem. I dopasowana do rodzaju naszej skóry, co również jest istotną kwestią.

Oto dekalog zdrowej skóry, czyli dziesięć najważniejszych, uniwersalnych i wartych zapamiętania zasad dotyczących tego, jak prawidłowo dbać o siebie.

DEKALOG ZDROWEJ SKÓRY

1. Codziennie rób demakijaż

Podstawa codziennej pielęgnacji to oczywiście demakijaż. Można zapomnieć o nałożeniu kremu lub serum i nic się nie stanie. Nie można jednak pójść spać w makijażu. Oczyszczanie jest kluczowe, aby nasza skóra mogła się odpowiednio zregenerować w ciągu dnia. W trakcie snu zachodzi większość przemian komórkowych. Demakijaż i oczyszczanie twarzy pozwala również lepiej wchłaniać się nakładanym przed snem kosmetykom. Trzeba mieć świadomość, że zalegające na skórze zanieczyszczenia, toksyny i resztki makijażu mogą podrażniać skórę i są idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii. A stąd krótka droga do trądziku.

2. Regularnie nawilżaj

Wiele mówi się o nawadnianiu organizmu. Jesteśmy zachęcani do tego, aby wypijać określoną ilość płynów w trakcie dnia. Słusznie, bo regularne picie wody wpływa korzystnie także na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Oprócz tego warto nawilżać skórę także od zewnątrz, np. stosując kremy, maseczki lub serum. Dobry kosmetyk nawilżający (z mocznikiem, panthenolem, kwasem hialuronowym, miodem, aloesem lub innym humektantem) powinien być stosowany codziennie. Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji również olejki roślinne, które odbudowują naturalną barierę hydrolipidową, dzięki czemu skóra nie traci nawilżenia.

3. Zadbaj o odnowę komórkową

Profilaktyka przeciwzmarszczkowa to kolejny punkt, który buduje dekalog zdrowej skóry. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że o skórze dojrzałej mówimy już po przekroczeniu 25. roku życia. Pojawienie się pierwszych zmarszczek jest uwarunkowane genetyczne i zależy od typu cery (na suchej pojawiają się wcześniej, na tłustej później), ale wynika również z nawyków pielęgnacyjnych. Im wcześniej zadbamy o regenerację i pobudzanie odnowy komórkowej skóry, tym później zobaczymy pierwsze zmarszczki. Pomóc mogą kosmetyki z witaminami A, C i E, a także koenzymem Q10 oraz kwasem hialuronowym.

4. Chroń się przed słońcem

Stosowanie kremów z filtrem UV to obowiązek nie tylko latem. Także zimą promieniowanie UVA może docierać do naszej skóry, przenikać do jej najgłębszych warstw i niszczyć włókna kolagenowe oraz elastynowe. Fotostarzenie się skóry to coś, o czym powinnyśmy pomyśleć jak najwcześniej i ustrzec się przed negatywnym wpływem słońca na skórę. Czasem wystarczy tylko krem z filtrem lub naturalny olejek (największy współczynnik SPF mają olej z pestek malin, olej z nasion dzikiej marchewki oraz olej z kiełków pszenicy).

5. Złuszczaj martwy naskórek

Peeling to słowo klucz, którego nie może zabraknąć, jeśli omawiany jest dekalog zdrowej skóry. Złuszczanie martwego naskórka to zabieg, który możemy wykonać w domu np. peelingiem cukrowym lub solnym. Domowy peeling jest łatwy do wykonania – wystarczy coś, co będzie złuszczało (sól morska, brązowy cukier, płatki owsiane, pestki malin, kawa) oraz baza (ulubiony balsam do ciała, olejek, jogurt lub miód). Regularne robienie peelingów np. co 1-2 tygodnie to prosty sposób na pozbycie się zrogowaciałego naskórka, perfekcyjnie gładką skórę, poprawienie ukrwienia skóry i lepsze jej odżywienie.

6. Pobudzaj mikrokrążenie skórne

Raz na jakiś czas warto zapewnić sobie chwilę relaksu i wykonać odprężający masaż. Skorzystamy na tym nie tylko my, ale również nasza skóra. Delikatny masaż pobudza krążenie krwi w skórze, dzięki czemu cenne witaminy i minerały są efektywniej transportowane do komórek. Każdy nałożony po takim masażu kosmetyk wchłania się o wiele szybciej i więcej jego składników aktywnych przenika do głębokich warstw skóry. Rezultat to lepsze odżywienie skóry. Masaż najprościej wykonywać opuszkami palców podczas rozprowadzania na ciele lub twarzy kosmetyków. Można wykorzystać do tego również specjalną rękawicę do masażu.

7. Dbaj o każdy fragment skóry

Myślą o pielęgnacji skóry zazwyczaj mamy na myśli skórę całego ciała i cerę, czyli nieco delikatniejszą skórę twarzy. Nie należy zapominać, że również skórze dłoni, stóp, szyi oraz dekoltu należy się odrobinę uwagi. Właśnie w tym miejscach najszybciej pojawiają się oznaki starzenia np. przebarwienia, utrata elastyczności, ziemistość cery. Jeśli dbamy o skórę, róbmy to kompleksowo. Na szczególną uwagę zasługuje również skóra pod oczami. Warto mieć osobny, lżejszy i bardziej skoncentrowany krem pod oczy, który pomoże zniwelować worki i cienie pod oczami.

8. Działaj naturalnie

Jedno z ważniejszych przykazań, które zawiera dekalog zdrowej skóry, brzmi „naturalność”. Nasza skóra uwielbia naturalne składniki np. ekstrakty roślinne lub olejki. Za to niezbyt dobrze dogaduje się z konserwantami, parabenami, silikonami, sztucznymi barwnikami i aromatami, czyli tym wszystkim, co nie pochodzi z natury. Aby mieć piękną i zdrową skórę, należy wybierać kosmetyki z prostymi składami, bazujące na naturalnych substancjach, które nie obciążą i nie podrażnią skóry tak, jak np. alkohole. Naturalność jest w cenie, dlatego warto ograniczać także ilość używanych kosmetyków, zwłaszcza tych do makijażu. Makijaż w stylu „no make-up” to hit.

9. Unikaj tego, co szkodzi skórze

Jeśli mamy uczulenie na laktozę, to przestajemy pić mleko. Zazwyczaj usuwamy z diety to, czego nasz organizm nie toleruje. Dlaczego nie robimy tego samego w pielęgnacji? Wiemy, że skórze szkodzi nadmiar słońca i kosmetyki z chemią w składzie, dlatego powinniśmy to ograniczać. Chrońmy się przed słońcem, wiatrem, mrozem, słoną wodą. Warto wyeliminować z pielęgnacji także składniki fotouczulające np. retinol (dozwolony w niewielkiej ilości) i niektóre zioła np. dziurawiec, nagietek. Skórze szkodzi także uboga dieta, palenie papierosów, picie alkoholu i jedzenie fast-foodów: zastanówmy się, czy nie jest to powodem naszych problemów ze skórą.

10. Nie przestawaj o siebie dbać

Najgorszy błąd w pielęgnacji skóry, jaki możemy popełnić, to zaniechanie. Nie da się na zawsze rozwiązać problemów ze skórą, bo każdego dnia działa na nią mnóstwo czynników szkodliwych. Również czas mija nieubłaganie. To dlatego dekalog zdrowej skóry powinien obowiązywać przez całe nasze życie – zarówno nastolatki, jak i seniorki. Dobrze jest zmieniać swoją dotychczasową pielęgnację, wprowadzać nowe produkty i rozsądnie testować nowości. Nie wolno jednak zapominać o pielęgnacji i rezygnować z codziennego dbania o skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *