W kosmetykach coraz częściej stosuje się składniki pochodzenia naturalnego. Często ich działanie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż substancji znajdujących się w produktach drogeryjnych. Sprawdź, których składników twoja skóra i twoje włosy potrzebują najbardziej.

Ceramidy 

Są organicznymi związkami z grupy tłuszczów. Występują w warstwie rogowej skóry i uszczelniają komórki naskórka, chroniąc przed utratą wody i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Tworzą na powierzchni skóry zabezpieczający film i zapobiegają uszkodzeniom naturalnej bariery hydrolipidowej. W kosmetyce ceramidy znalazły zastosowanie w produktach do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej oraz do pielęgnacji i stylizacji włosów. Czy wiesz, że skóra ma zdolność do samodzielnego produkowania ceramidów? Niestety wraz z wiekiem ta wydajność spada. Poziom ceramidów należy uzupełniać poprzez używanie odpowiednich kosmetyków. A składniki do nich pozyskuje się z roślinnych, np. soi.

Koenzym Q10

Znajduje się w każdej komórce organizmu człowieka. Odpowiada za podział i oddychanie komórkowe, sprężystość skóry, produkcję kolagenu. Koenzym Q10 zapobiega powstawaniu zmarszczek i opóźnia proces starzenia się skóry. Poprawia funkcje obronne naskórka, nawilża, regeneruje, ujędrnia. Aby koenzym Q10 działał jeszcze lepiej, w kosmetykach łączy się go z liposomami. Pozyskuje się go z roślin, np. alg morskich, liści tytoniu lub wysokogatunkowych olejów roślinnych.

Kolagen 

To jedno z najważniejszych białek występujących w organizmie człowieka. Jest głównym składnikiem skóry, kości, stawów, rogówki oka i narządów wewnętrznych. Wpływa na gęstość, rozciągliwość i sprężystość skóry i mięśni. Wspomaga układ odpornościowy, chroni przed toksynami i drobnoustrojami. Niestety wraz z wiekiem poziom kolagenu się obniża, co prowadzi do powstawania zmarszczek i starczych przebarwień. Proces ten można zahamować, korzystając w produktów zawierających kolagen i uzupełniających jego działanie witamin B i C, mikroelementów i innych substancji wygładzających, nawilżających i ujędrniających.

Mocznik

Występuje naturalnie w organizmie człowieka jako uboczny produkt przemian białkowych. Podobnie jak kwas hialuronowy mocznik jest humektantem. Oznacza to, że nawilża skórę, zapobiega odparowaniu wody, uszczelnia naturalną barierę hydrolipidową. W zależności od stężenia ma różnorodne działanie: nawilżające, złuszczające, zmiękczające i lecznicze w przypadku cery trądzikowej. Dlatego produkty z najwyższym stężeniem mocznika są dostępne tylko na receptę. Mocznik stosowany w kosmetykach lub preparatach leczniczych jest syntetyczny, w pełni bezpieczny, nie wywołuje alergii.

Retinol 

To organiczny związek, który bierze udział w procesie wzrostu organizmu, w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych i naskórka oraz w procesie widzenia. Retinol stosuje się w kosmetykach odmładzających, rozjaśniających i przeciwzmarszczkowych. Dzięki niemu skóra staje się jędrna, ma równomierny koloryt, a zmarszczki są płytsze i mniej widoczne. Produkty z retinolem stosuje się podczas leczenia i pielęgnacji cery trądzikowej. Oczyszczają pory skóry, odblokowują ujścia gruczołów łojowych i regulują wydzielanie sebum. Retinol wykazuje działanie światłouczulające, dlatego najlepiej stosować go jesienią i zimą, wraz z kremem zawierającym filtr UV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *