Stopy i dłonie – jedne prowadzą nas przez życie dzień w dzień dźwigając całe ciało, drugie – są nasza wizytówką i ich pielęgnacja jest absolutną podstawą wizerunku. Jak o nie zadbać w codziennym natłoku spraw? Co możemy zrobić, aby były piękne, zdrowe i wypielęgnowane? Oto przepis na zadbane dłonie i stopy, czyli SPA w najlepszym wydaniu.
Jak zrobić SPA dla stóp krok po kroku
1. Przygotuj stopy do zabiegów – zmyj lakier, skróć paznokcie (te u stóp najlepiej obcinać na prosto, ponieważ okrągły kształt płytki sprawi, ze zaczną wrastać w skórę).
2. Kąpiel stóp – do miski z ciepłą wodą dodaj specjalną sól do stóp, lub zioła połączone z naturalnymi olejkami. To doskonały relaks i wypoczynek dla zmęczonych stóp. Kąpiel z dodatkiem soli lub wyciągów roślinnych zmniejsza opuchliznę i łagodzi bóle stóp, zmiękcza skórę i działa antybakteryjnie. Drogerie oferują duży wybór wszelkich soli do stóp, często mają one dodatkowo właściwości aromaterapeutyczne. Trzymaj stopy w wodzie nie dłużej niż 20 minut.
Kąpiel stóp – co możemy dodać do wody, aby wzmocnić jej walory pielęgnacyjne?
- składnikiem dobrze odżywiającym skórę jest miód kwiatowy, oraz olejek awokado. Wystarczy dodać dwie łyżeczki do miski z ciepłą wodą i rozmieszać je delikatnie, aby się połączyły z wodą.
- sok z cytryny, cynamon i mleko lub maślanka dobrze odświeżają zmęczone stopy; równie dobrze sprawdzi się również mleko – ma ono dodatkowo właściwości nawilżające
- przy bardzo suchych stopach ratunkiem dla nich będzie sok z ananasa oraz pół szklanki mleka kokosowego
- jednym z najlepiej nawilżających stopy składników jest sok z aloesu – wystarczy jeśli dodasz do kąpieli stóp pół szklanki naturalnego soku (możesz go wycisnąć sama z liści, lub kupić gotowy produkt w drogerii bądź w sklepie ze zdrową żywnością)
3. Peeling stóp – to kolejny niezwykle ważny element domowego spa. Dobrze jest go zrobić po kąpieli, ponieważ wówczas naskórek jest zmiękczony i łatwiej da się usunąć ten zrogowaciały. Peeling stóp poprawia ich krążenie i wygładza nawet bardzo szorstką skórę.
Jednym z najpopularniejszych domowych peelingów DIY jest ten wykonany z cukru, cynamonu i miodu. Wystarczy połączyć ze sobą ½ łyżeczki cynamonu, 2 łyżki miodu oraz 2 łyżeczki cukru. Powstałą w ten sposób pastą delikatnie masujemy stopy, dopóki kryształki cukru się nie rozpuszczą.
Innym dobrym pomysłem na domowy peeling jest połączenie 4 łyżek soli morskiej z 2 łyżkami śmietany lub maślanki – powstałą masą delikatnie masujemy stopy, po czym spłukujemy peeling ze stóp i osuszamy je ręcznikiem.
4. Krem do stóp – bez niego ani rusz. Krem do stóp działa odświeżająco, nawilżająco i wygładzająco. Istnieją również takie, które zapobiegają otarciom i potliwości, oraz niosą ulgę zwłaszcza gdy stopy puchną od upału. Krem do stóp dobiera się do ich stanu i kondycji. Dobrym pomysłem jest aplikacja na noc grubej warstwy pielęgnującego kremu i założenie specjalnych, bawełnianych skarpet. Ciepło uaktywni wchłanianie drogocennych składników zawartych w kremie a także zabezpieczy przed pobrudzeniem pościeli. Zamiast kremu możesz wypróbować również naturalne olejki, np. masło shea, które dobrze wygładza i odżywia skórę. Olejek kokosowy nakładany na stopy ma z kolei właściwości odżywcze i antyseptyczne – zapobiega namnażaniu się bakterii.
Jak zrobić SPA dla dłoni krok po kroku
1. Pielęgnację dłoni również warto zacząć od kąpieli – zmiękczy ona skórę i sprawi, że będzie bardziej podatna na kolejne pielęgnacyjne zabiegi. Do miseczki z ciepłą wodą warto dodać sok z cytryny (rozjaśnia skórę i wzmacnia napięcie skóry), siemię lniane (trzeba go najpierw gotować na małym ogniu przez 20 minut, a następnie przestudzić lekko i zanurzyć w „lnianej” miksturze dłonie na około 20-30 minut. Do kąpieli dłoni idealnie nadaje się też ciepłe mleko i miód, oraz napar z rumianku.
2. Peeling dłoni jest równie ważny jak ten do stóp. Wygładza on naskórek, ujędrnia i złuszcza nagromadzony, zrogowaciały naskórek. Aby wykonać peeling dłoni wystarczy zmieszać sól, cukier lub fusy z kawy z odrobiną wybranego naturalnego olejku. Miód dodany do peelingu będzie miał dodatkowo właściwości kojące i łagodzące, a sok z cytryny rozjaśni skórę.
3. Maseczka na dłonie to ostatni krok domowego spa – ją również można przygotować domowymi sposobami. Jedną z lepszych jest maska na dłonie z miodu i żółtka. Nakładamy ją na donie i zmywamy po 20 minutach. Taką maseczkę można też wzbogacić kilkoma kroplami olejku awokado, jojoba lub migdałowego.
Wyjątkowo suche dłonie powinny polubić się z maseczką maślana: łyżkę masła mieszamy z miodem (1 łyżka). Nakładamy na dłonie i zmywamy po 15 minutach.
Dodaj komentarz