Hydrolaty są często stosowane w kosmetologii. Mają silnie nawilżające właściwości, dzięki czemu można pielęgnować nimi nawet skórę niemowlęcia.
Co to są hydrolaty?
To nic innego jak wody kwiatowe lub roślinne, które powstają podczas produkcji olejków eterycznych. Para wodna i liście roślin wchodzą w interakcję, a skraplający się preparat przejmuje od rośliny lub kwiatu cenne składniki odżywcze. Tak powstają hydrolaty i olejki eteryczne.
Proces odbywa się w bardzo niskich temperaturach. Od wykorzystanej metody zależy trwałość i jakość hydrolatu. Wybierasz wodę kwiatową? Zawsze zwracaj uwagę, by to był 100% hydrolat. Wody kwiatowe dobrej jakości nie powinny zawierać konserwantów ani sztucznych barwników. Ponadto nie rozcieńcza się ich z wodą.
Nie można otrzymać wody kwiatowej poprzez wymieszanie wody z olejkiem zapachowym, ponieważ hydrolat zawiera inne związki, które nie występują w olejach.
Rodzaje hydrolatów
Hydrolaty dobiera się do stanu i rodzaju cery. Potrzebujesz nawilżenia, oczyszczenia czy inne właściwości? Wybierz odpowiednią do tego wodę kwiatową. Najpopularniejsze to:
- Hydrolat różany
Pozyskiwany z płatków róży sprawdza się idealnie na każdym typie skóry. Hydrolat różany oczyszcza, działa przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie, a także wzmacnia ukrwienie. Można zastąpić nim krem pod oczy. Nadaje się także do pielęgnowania wrażliwej, delikatnej skóry niemowląt i dzieci.
Czysty różany hydrolat ma aromaterapeutyczne właściwości. Poprawia nastrój, relaksuje, a nawet działa przeciwbólowo. - Hydrolat lawendowy
W jego składzie znajduje się kwas rozmarynowy, który działa odświeżająco i delikatnie napina skórę. Sprawdza się na cerze, na której pojawiają się stany zapalne. Ma antyseptyczne i przeciwbólowe właściwości. Nadaje witalności wiotkiej, zmęczonej cerze. - Hydrolat rumiankowy
Ma silnie nawilżające i rozluźniające właściwości. Sprawdzi się na skórze podrażnionej, wrażliwej i naczynkowej. Można stosować go codziennie, aby nawilżyć cerę lub odświeżyć make-up. Powoduje wyrównanie kolorytu skóry. Nadaje się również do pielęgnacji włosów. Używany w pielęgnacji dzieci. - Hydrolat z melisy
Działa jak tonik do twarzy, ponieważ łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Ma kojąco-łagodzące właściwości. Może być stosowany przez osoby o tłustej lub mieszanej cerze. Ma chemiczny skład, który zwalcza wolne rodniki. Działa przeciwstarzeniowo.
Jak wybrać hydrolat?
Wybieraj hydrolaty, które mają certyfikaty upraw ekologicznych. Najpopularniejszym jest certyfikat USA Organics. To firma, która produkuje hydrolaty w bardzo niskiej temperaturze w oddzielnej destylacji. Alteya Organics posiada uprawy melisy, rumianku, róż i lawendy. Ich wody kwiatowe to najwyższa jakość.
Hydrolaty w pielęgnacji skóry są niezastąpione. Posiadają rzadkie minerały i cenne składniki, które dobrze wpływają na nasz wygląd. Mają odżywcze i pielęgnacyjne działanie.
Rynek kosmetyczny oferuje ich sporo i możemy dobrać odpowiedni do potrzeb naszej skóry. Są delikatne, nie powodują podrażnień i bez obaw można stosować je w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.
Dodaj komentarz