Nawet gdy słońce przypieka, a ramiona już są czerwone, nogi pozostają blade. Dlaczego tak trudno je opalić? Jak depilować i golić nogi latem? Jak przygotować je do opalania i wreszcie: jak je opalić?
Dlaczego trudno opalić nogi?
Skóra na nogach jest częściowo pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego łatwo się wysusza. Najmniej gruczołów znajduje się na łydkach. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za powstawanie płaszcza lipidowego, czyli naturalnej warstwy ochronnej. Co gorsza, uszkadzamy je podczas depilacji, a niewielką warstwę lipidową, którą uda im się wyprodukować, zmywamy w trakcie kąpieli z użyciem żelu myjącego. Płaszcz lipidowy chroni skórę przed wysuszeniem i bakteriami. Kiedy skóra jest go pozbawiona, zaczyna tracić wodę, a w konsekwencji trudniej ją opalić. Ten problem potęguje zbyt częsta lub nieodpowiednia depilacja. Wobec tego jak skutecznie depilować (i golić) nogi latem?
Jak depilować nogi latem?
Mamy do wyboru wiele metod depilacji. Godna polecenia jest depilacja laserowa, czyli epilacja, lub domowy IPL. Takie zabiegi należy wykonać około czterech tygodni przed opalaniem. Są dość kosztowne, za to efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez kilka miesięcy. Bez ograniczeń można poddawać się depilacji woskiem lub pastą cukrową, ale należy wyhodować odpowiednio długie włosy, co latem może być problematyczne. W tę porę roku należy zrezygnować z pianki i kremu do golenia, ponieważ z powodu swojego składu działają na skórę rozjaśniająco i uniewrażliwiająco na słońce.
Jak golić nogi latem?
Przed depilacją należy wziąć dwudziestominutową kąpiel lub namoczyć nogi w ciepłej wodzie. Następnie fundujemy im peeling i smarujemy je oliwką, po czym nanosimy piankę i golimy nogi pod włos (piankę można zastąpić odżywką do włosów).
Maszynki do golenia należy regularnie zmieniać, ponieważ jedno ostrze wystarczy na pięć razy. Nikomu nie pożyczamy swoich maszynek i wybieramy takie, które wygodnie się trzyma ‒ w dużej mierze od tego zależy efekt. Golenie nóg wymaga ich natychmiastowego nawilżenia.
Jak przygotować nogi do opalania?
Nawilżenie jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia skórze szybszą i trwalszą opaleniznę. Już miesiąc przed rozpoczęciem opalania należy codziennie smarować nogi gęstym masłem do ciała lub oliwką.
Dwadzieścia minut przed wyjściem na słońce nakładamy na nogi krem z filtrem; najpierw stosujemy wyższy, a kiedy skóra wyraźnie pociemnieje, zmieniamy go na niższy (wyjątek stanowi skóra skłonna do poparzeń słonecznych). Co godzinę należy ponawiać aplikację. W bardzo słoneczne dni, których nie zamierzamy spędzać na plaży, można wybrać niski filtr, na przykład 10 lub 15.
Jak opalić nogi krok po kroku?
- Opalanie rozpoczynamy właśnie od nóg. Skoro opalają się na końcu, warto wystawić je na słońce jako pierwsze.
- Rezygnujemy z codziennego golenia nóg maszynką: krótkich włosów na nogach i tak nikt nie zauważy, a dzięki temu nogi opalą się szybciej i będą mniej podrażnione.
- Nawilżamy skórę nóg przed opalaniem i po nim. Należy robić to codziennie, ponieważ tylko na jędrnej i nawilżonej skórze możemy uzyskać trwałą opaleniznę.
- Używamy kremów z SPF o różnej mocy, aby uzyskać równomierną opaleniznę. Stopy i kolana opalają się łatwiej, bo są bardziej wystawione na słońce, więc smarujemy je SPF 30, z kolei na uda i łydki nakładamy SPF 20.
- Ustawiamy się prostopadle do słońca, ponieważ taki kąt opalania daje najszybsze efekty.
- Zmieniamy ułożenie nóg. Po trzydziestu minutach leżenia na plecach warto przewrócić się na brzuch, a potem opalić boki.
Ponadto od czasu do czasu warto zafundować sobie aktywne opalanie. Spacerowanie, pływanie i jazda na rowerze sprzyjają opalaniu w myśl zasady, że wiatr opala.
Dodaj komentarz