Operacje plastyczne stóp są coraz bardziej popularne. Liposukcja stopy, skrócenie palca u stopy i wydłużenie palca u stopy to najpopularniejsze sposoby jej korekty, które są oferowane w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Niestety, operacje plastyczne stóp wiążą się z dużym bólem i ryzykiem. Na czym polegają?
Operacje plastyczne stóp
Jak wspomnieliśmy, za najpopularniejsze operacje plastyczne stóp uchodzą następujące zabiegi:
- liposukcja stopy,
- skrócenie palca u stopy,
- wydłużenie palca u stopy.
Liposukcja stopy
To zabieg czysto estetyczny. Polega na odessaniu tłuszczu z okolic kostki i wymodelowaniu jej kształtu. Nadmiar usuniętego tłuszczu jest wstrzykiwany w podeszwę stopy. W ten sposób powstaje poduszeczka, dzięki której chodzenie na bardzo wysokich obcasach staje się komfortowe. Opcjonalnie zamiast tłuszczu w stopę wstrzykuje się kolagen. Kolagen poprawia wygląd skóry, ale efekt zabiegu z jego wykorzystaniem utrzymuje się tylko przez 3 miesiące.
Skrócenie palca u stopy
Zabieg umożliwia skrócenie dowolnego palca u stopy. W większości przypadków chodzi o drugi palec u stopy, który jest nieproporcjonalnie dłuższy od pozostałych, co utrudnia dobranie i noszenie obuwia. Gdy but nieustannie powoduje nacisk na najdłuższy palec, dochodzi do stanów zapalnych, co może doprowadzić do jego deformacji i rozwoju schorzenia zwanego palcem młoteczkowym (zagięcie palca w stawie paliczkowym, które wywołuje trudny do zniesienia ból).
Zbyt długi palec można skrócić do długości 1,5 cm. Podczas takiego zabiegu nie stosuje się pełnego znieczulenia ‒ wystarczy znieczulenie palców. Zabieg polega na usunięciu małego kawałka kości ze środkowej części palca i naciągnięciu obluzowanej w ten sposób skóry. Można zdecydować się na implant wspomagający stały lub czasowy, który można w miarę bezboleśnie usunąć po kilku miesiącach. Przez co najmniej 5 tygodni po zabiegu należy chodzić w specjalnym, usztywniającym obuwiu, aby dać kości możliwość zrośnięcia się. Po zabiegu zwykle pojawia się obrzęk, który utrzymuje się przez wiele tygodni.
Wydłużenie palca u stopy
Na ten zabieg zwykle decydują się osoby, które skarżą się na wrodzone skrócenie kości środstopia (brachymetatarsia). Jego przyczyną jest zaburzenie naturalnego wzrostu kości. W pewnym momencie dojrzewania niektóre palce przestają rosnąć, często symetrycznie na obu stopach. Schorzenie dotyczy przede wszystkim kobiet i nie wpływa na prawidłowe chodzenie. Operację wydłużenia palca można wykonać na dwa sposoby: poprzez mechaniczne wydłużenie stopy i za pomocą przeszczepu.
Pierwsza metoda to długa i bolesna procedura. Polega na wstawieniu między kości drutów, które stanowią bazę do umieszczenia w tym miejscu aparatu. Aparat działa na zasadzie dźwigni. Odległość między przeciętymi fragmentami kości jest sukcesywnie zwiększana ‒ bardzo powoli, po milimetrze dziennie. Urządzenie wyjmuje się po 3 miesiącach, po czym pacjent jest poddawany długiej rehabilitacji.
Druga metoda krócej trwa, ale jest bardziej skomplikowana i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Polega na przeszczepieniu fragmentu innej kości w miejsce przecięcia. Jeżeli przeszczep pochodzi z kości strzałkowej, regeneracja zajmuje więcej czasu i wiąże się z czasowym unieruchomieniem. Z kolei jeżeli do przeszczepu wykorzystano kość biodrową, odnowa trwa krócej ‒ już tydzień po zabiegu można stawiać pierwsze kroki w bucie ortopedycznym. Rekonwalescencja może potrwać nawet 12 tygodni. Zabieg wydłużania kości jest o wiele bardziej bolesny niż jej skracanie.
Dodaj komentarz