Włoskie, laskowe, makadamia, migdały. Okazuje się, że orzechy w kosmetyce są równie popularne co w kuchni. Zawierają sporo cennych substancji odżywczych i są świetnie tolerowane przez skórę. O ich właściwościach kosmetycznych warto powiedzieć więc nieco więcej.
Naturalne kosmetyki z orzechami
Kosmetyki z orzechami to nowość, która szturmem podbija rynek. Co prawda one pojawiały się już w składzie produktów pielęgnacyjnych wcześniej, ale nigdy nie podkreślano tak bardzo, że dany kosmetyk zawiera:
– ekstrakty z orzechów,
– lub oleje z orzechów.
Czy warto sięgać po kosmetyki z orzechami? Jak najbardziej, o ile nie mamy uczulenia na orzechy, a jest to dość częsta przypadłość. Jeśli nie mamy alergii, to możemy wykorzystać orzechowe formuły w codziennej pielęgnacji lub do rytuałów, które planujemy co jakiś np. cotygodniowych lub comiesięcznych. Kosmetyki z orzechami są naturalne i mocno odżywcze, więc efekty ich stosowania na pewno będą pozytywne.
Przegląd orzechów stosowanych w kosmetyce
Jakie orzechy wykorzystuje się w pielęgnacji?
1. Orzechy makadamia – okrągłe i twarde orzeszki z egzotycznych drzew makadamia to prawdziwa bomba składników odżywczych. Zawierają bardzo dużo cennych witamin m.in. witaminy A, E oraz z grupy B, a także minerały takie jak wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez i cynk.
2. Orzechy laskowe – to owoce popularne w Europie leszczyny, które na tle innych orzechów wyróżniają się przede wszystkim bardzo dużą zawartością witaminy E, nazywanej witaminą „młodości i płodności”. Oprócz niej w orzechach laskowych znajdziemy też witaminy z grupy B, potas, wapń, fosfor i dużo NNKT.
3. Orzechy włoskie – są dużo większe niż inne orzechy i swoim kształtem przypominają nieco… ludzki mózg. Czy to dlatego poleca się je na pamięć? Poprawiają koncentrację i ułatwiają zapamiętywanie dzięki dużej zawartości fosforu. Poza tym zawierają żelazo, magnez, cynk, potas, witaminy E oraz B6.
4. Orzechy migdałowe – migdały, czyli nasiona migdałowca nie są tak naprawdę orzechami, ale (co ciekawe) posiadają tytuł „króla orzechów”. Charakteryzują się dużą zawartością witaminy B3, witaminy E i błonnika. Zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe oraz minerały, w tym bardzo dużo cennego potasu.
5. Orzechy arganowe – zdecydowanie najpopularniejsze w kosmetyce, a dużo rzadziej spotykane w kuchni. Nazywane są złotem Maroka, ponieważ pochodzą właśnie z tego rejonu i zawierają ponad 100 różnych substancji odżywczych, w tym cenne kwasy tłuszczowe, sterole roślinne, witaminę E i skwalan.
Orzechy w kosmetyce – zastosowanie i właściwości
Efekty stosowania kosmetyków z orzechami są oczywiście uzależnione od tego, jaki kosmetyk wybierzemy, jakie będzie zawierał orzechy i w jakim stężeniu. Da się jednak wyróżnić najważniejsze właściwości orzechów w kosmetyce:
– dostarczają cenne składniki odżywcze i rewitalizują,
– wspomagają regenerację i odbudowę,
– działają antyoksydacyjnie, a czasem też anti-age,
– chronią przed utratą nawilżenia i zmiękczają skórę,
– nadają włosom piękny blask i podkreślają kolor.
Najczęściej ekstrakty i oleje z orzechów spotyka się w produktach do pielęgnacji skóry takich jak kremy i balsamy. Rzadziej w serum i lżejszych kosmetykach takich jak lotion. Można też dostać orzechowe kosmetyki do pielęgnacji włosów np. odżywki, maski lub mieszanki olejków, w których królują te z orzechów makadamia, orzechów arganowych czy migdałów.
Dodaj komentarz