Perfumy muszą się ulotnić, aby uzyskać swoją docelową woń. Zanim je kupimy, powinnyśmy się przekonać, jak pachną po upływie 30 minut, dwóch godzin i pół doby. Od czego zależy trwałość zapachu i jakie zapachy są najtrwalsze? Ogólna zasada jest taka: najtrwalsze perfumy to te, które na początku nie uderzają aromatem.
Od czego zależy trwałość zapachu? Skład perfum
Najmniej trwałe są zapachy cytrusowe – zarówno olejki tłoczone ze skórek tych owoców, jak i syntetyki, które je imitują, na przykład citral. Podobnie jest z cis-3-heksenalem naśladującym zapach ściętej trawy. Z kolei najtrwalsze zapachy to:
- zapachy drzewne i żywiczne, na przykład oud, czyli żywica drzewa agarowego, sandałowiec, wetiwer, drewno dębowe, mech,
- tradycyjnie męskie nuty zapachowe, takie jak skóra, zamsz, pieprz,
- substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego: piżmo, cybet, kastoreum, ambra,
- zawierające wanilinę i kumarynę, między innymi fasolka tonka, irys, wanilia burbońska.
Od czego zależy trwałość zapachu? Połączenia zapachowe
Trwałość zapachu przedłużą odpowiednio dobrane połączenia zapachowe. Niektóre nuty są niekompatybilne, co sprawia, że perfumy, które powstają na nich bazie, są ulotne.
Od czego zależy trwałość zapachu? Dostęp powietrza
Mimo że flakoniki są zakorkowane, ich szczelność nigdy nie jest stuprocentowa. Dotyczy to zarówno odkręcanych buteleczek, jak i flakonów z atomizerem na długim wężyku, który jest w całości powierzchnią parowania. Alkohol, który paruje we wszystkich typach buteleczek, stęża roztwór i zmienia zapach.
Od czego zależy trwałość zapachu? Kontakt z flakonem
Perfumy zmieniają zapach pod wpływem materiałów, z których wykonano wszystkie elementy flakonika, użytych barwników i konserwantów.
Od czego zależy trwałość zapachu? Stężenie
O stężeniu perfum decyduje stosunek olejków do spirytusu, który jest nośnikiem zapachu. Im większa zawartość olejków, tym intensywniejszy i trwalszy zapach. Między innymi z tego powodu w niektórych krajach perfumy mają formę olejków.
Od czego zależy trwałość zapachu? Sposób przechowywania
Na trwałość zapachu wpływa nasilenie promieni słonecznych. Fotony, które poruszają się z ogromną prędkością, rozbijają wiązania międzycząsteczkowe i zaburzają strukturę zapachu. Aby temu zapobiec, należy przechowywać perfumy w zamkniętym opakowaniu kartonowym lub w buteleczce z nieprzezroczystego szkła w szafce bądź szufladzie. Niektóre perfumy – zgodnie z zaleceniem producenta – należy trzymać w lodówce.
Dodaj komentarz