Cera wrażliwa to taka, która w nadmierny sposób reaguje na różnego rodzaju czynniki. Niestety, odpowiedź na pytania, jak reaguje i na jakie czynniki, jest zawsze inna. Dlaczego cera jest wrażliwa, jak rozpoznać cerę wrażliwą i jakie są rodzaje cery wrażliwej? Jak pielęgnować cerę wrażliwą i przeciwnie: jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji cery wrażliwej?
Dlaczego cera jest wrażliwa?
Nadmierna wrażliwość cery może mieć podłoże genetyczne, być objawem chorób (trądzik różowaty, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry) bądź wynikiem zmian hormonalnych (ciąża, zbliżająca się menstruacja) lub niewłaściwej pielęgnacji. Rzadko zdarza się, żeby wrażliwą cerę miały osoby w dojrzałym wieku, ponieważ wraz z upływem lat zmniejsza się unerwienie naskórka i skóry właściwej.
Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
Cera wrażliwa jest sucha i obrzęknięta oraz czerwieni się i łuszczy. Osoby o takiej skórze odczuwają uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia czy mrowienia. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach te wrażenia są słabe, a w innych intensywne; to zależy od ilości receptorów, które przesyłają do mózgu sygnały informujące o trwającym procesie zapalnym.
Rodzaje (typy) cery wrażliwej
Stopień nasilenia objawów zależy od przyczyny wrażliwości; są silniejsze, jeżeli wywołała je choroba skóry (na przykład AZS). Według klasyfikacji CERIES (Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL) wyróżnia się cztery typy skóry wrażliwej:
- typ pierwszy to rumień związany z emocjami, stresem, nagłą zmianą temperatury, sposobem odżywiania się lub alkoholem;
- typ drugi to rumień oraz uczucie ściągnięcia i łuszczenia się skóry, które wynikają z niekorzystnych warunków klimatycznych (w tym z klimatyzacji);
- typ trzeci to nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry na skutek zastosowania określonego kosmetyku;
- typ czwarty to zaczerwienienia skóry związane z menstruacją.
Jak pielęgnować cerę wrażliwą?
Najważniejszy jest dobór kosmetyków. Najlepiej stosować preparaty apteczne przeznaczone do skóry wrażliwej, nadreaktywnej lub atopowej, które powstają we współpracy z dermatologami. Takie preparaty nie zawierają substancji potencjalnie drażniących ani kompozycji zapachowych, ponieważ te mogłyby wywołać niepożądaną reakcję skórną. Warto wybierać kosmetyki, które zawierają jak najmniej składników, szczególnie substancji czynnych, bo to w oczywisty sposób zmniejsza ryzyko podrażnienia. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze nie odkryliśmy, co jej szkodzi.
Aby należycie zadbać o cerę wrażliwą, należy zaopatrzyć się w następujące kosmetyki:
- krem na dzień z filtrem UV minimum 15 (najlepszym rozwiązaniem będzie filtr fizyczny, który nie wnika w skórę, lecz osadza się na jej powierzchni);
- krem na noc o działaniu regenerującym i łagodzącym;
- łagodny płyn micelarny do mycia i demakijażu twarzy;
- peeling enzymatyczny (należy go stosować raz w tygodniu);
- maseczka łagodząca rumień i wzmacniająca skórę (sięgamy po niego zawsze po peelingu).
Kosmetyki do skóry wrażliwej powinny być tak opakowane, żeby nie miały bezpośredniego dostępu do powietrza. Najlepszym wyborem jest aplikator, który po jednokrotnym naciśnięciu uwalnia odpowiednią dawkę kosmetyku. Dzięki temu ryzyko, że w preparacie nagromadzą się bakterie, znacząco maleje.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery wrażliwej
Niektóre czynności pielęgnacyjne, które wiele osób wykonuje rutynowo, mogą istotnie pogorszyć stan skóry wrażliwej. Są to:
- pocieranie skóry, na przykład podczas jej wycierania (to pozbawia skórę cienkiej warstwy ochronnych lipidów);
- stosowanie zbyt silnych kosmetyków (na przykład z dodatkiem retinolu lub witaminy C);
- używanie kilku kremów jednocześnie (w ten sposób możemy uzyskać mieszankę o trudnym do przewidzenia działaniu);
- częste zmienianie kosmetyków (zmiana jest wskazana tylko w przypadku podrażnienia skóry);
- eksperymentowanie z nowymi kosmetykami przy stanie zapalnym (to może zaognić problem);
- stosowanie naparów ziołowych (wiele ziół, na przykład popularny rumianek, uczula).
Dodaj komentarz