Farbowanie włosów w ciąży budzi wiele kontrowersji. Chociaż nadal nie dowiedziono szkodliwego wpływu współcześnie używanych farb na zdrowie kobiety i płodu, podczas ciąży warto ograniczyć kontakt z substancjami chemicznymi, także tymi, które wchodzą w skład farb. Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży – w salonie i w domu? Jakie zabiegi na włosy są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży – czy jest bezpieczne?
1. Farby do włosów z amoniakiem
Głównym punktem w dyskusji na temat szkodliwości farbowania włosów w ciąży jest obecność amoniaku i innych substancji chemicznych występujących w farbach. Amoniak to związek chemiczny szeroko stosowany w przemyśle, który w dużym stężeniu jest toksyczny, ponieważ podrażnia skórę i błonę śluzową. Zawartość amoniaku w farbach do włosów jest niewielka i stale zmniejszana lub zastępowana innymi substancjami.
Amoniak ma za zadanie rozpulchnić włos, otworzyć jego łuski i ułatwić pigmentowi wniknięcie w jego strukturę. To właśnie jego zapach kojarzy się z farbowaniem i może wywoływać nieprzyjemne odczucia, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Mimo to te minimalne ilości amoniaku, które są wdychane, nie powinny stanowić zagrożenia dla matki i dziecka.
2. Farby do włosów z monoetyloaminą
Farby bez amoniaku zwykle zawierają monoetyloaminę (MEA), która w dużych stężeniach również działa toksycznie i drażniąco. Podobne substancje są stosowane podczas trwałej ondulacji.
Warto zrezygnować z farbowania włosów, jeżeli skóra głowy stała się nadwrażliwa lub wystąpiły na niej podrażnienia czy ranki. Zarówno amoniak, jak i monoetyloamina może zaognić zmiany skórne i wywołać silne pieczenie. Przed planowanym farbowaniem należy wyleczyć wszelkie podrażnienia i przywrócić skórze dobrą kondycję.
Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży?
Farbowanie włosów nie jest wskazane w pierwszym trymestrze ciąży. W dwóch kolejnych w celu pozbycia się odrostów lub pokrycia siwizny lepiej udać się do salonu fryzjerskiego. Takie miejsca są dobrze wentylowane, ponieważ personel i klienci nie mogą być narażeni na długotrwały kontakt wziewny z amoniakiem i innymi drażniącymi substancjami.
O ciąży należy poinformować fryzjera, który wybierze farbę o jak najmniejszej zawartości amoniaku. Warto skrócić do minimum czas wdychania farby, to znaczy na przykład zamiast farbować całych włosów zdecydować się na refleksy lub pokrycie samych odrostów. Dobrym pomysłem będzie poproszenie o miejsce przy oknie, które pomoże nam jeszcze bardziej ograniczyć przykre zapachy.
Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży w domu?
Można zdecydować się na farbowanie włosów w domu. W takim wypadku należy zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne i znaleźć najlepiej wentylowane pomieszczenie w domu. Mimo to domowa koloryzacja, zwłaszcza w ciąży, jest gorszym rozwiązaniem niż koloryzacja w salonie. Z przyczyn hormonalnych włosy mogą zareagować na farbę zupełnie inaczej niż zwykle. Profesjonalny fryzjer podejmie odpowiednie kroki, aby naprawić sytuację. Wprawdzie nieudany kolor nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale może skutecznie zepsuć humor, a stres nie służy ciąży.
Zabiegi na włosy dla kobiet w ciąży
W ciąży można zdecydować się na wiele zabiegów fryzjerskich. Nie zaszkodzą jej maseczki, odżywki i olejki, które wyraźnie poprawią kondycję włosów. Innym bezpiecznym rozwiązaniem jest keratynowe prostowanie włosów, które wzmacnia ich strukturę i ułatwia układanie.
Dodaj komentarz