Wzmożone wypadanie włosów najczęściej kojarzy się nam z łysieniem, ale przecież łysienie plackowate to nie jedyny powód utraty włosów. Przyczyn, przez które włosy wypadają jest wiele. Nie każda z nich oznacza od razu łysienie, a na większość przyczyn wypadania włosów da się zahamować. Jeśli zauważasz, że na Twojej szczotce zostaje coraz więcej włosów – „nie rwij włosów z głowy”, lecz sprawdź, która z poniższych przyczyn może dotyczyć Ciebie.

1. Błędy w pielęgnacji a wypadanie włosów

to (niestety) wciąż najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Nieodpowiednia pielęgnacja polega na złym doborze kosmetyków, które szkodzą zamiast pomagać, zaburzają poziom sebum na powierzchni skóry, działają komedogennie, wysuszają włosy lub przeproteinują tak, ze pasma stają się matowe i łamliwe. Jedną z przyczyn nieodpowiedniej pielęgnacji jest nieznajomość porowatości swoich włosów i zapominanie o ich faktycznych potrzebach. Częste farbowanie lub rozjaśnianie włosów, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy lub inwazyjne tarcie ręcznikiem podczas wycierania włosów również przyczyniają się do ich niszczenia, osłabienia i wypadania.

2. Stres a wypadanie włosów

Sytuacje stresowe powodują (nasilają) wydzielanie prolaktyny, która jest jedną z przyczyn wypadania włosów. Aby obniżyć poziom stresu warto sięgnąć po zioła uspokajające (melisę), lub ziołowe pastylki na uspokojenie. Warto tez nauczyć się relaksować i zaraz po obudzeniu wykonywać serię nieśpiesznych wdechów przez nos i wydechów ustami. Ćwiczenia lub każda inna forma aktywności powoduje, ze ciało zaczyna wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia.

3. Niedobór witamin, czyli nieodpowiednia dieta a wypadanie włosów

To co jemy wpływa na kondycje naszej skóry i włosów. Nieodpowiednia dieta i bark witamin to najczęstsza przyczyna pogorszenia stanu włosów, dlatego zawsze pamiętaj, aby jeść odpowiednia ilość warzyw i owoców, oraz NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Jakie witaminy są ważne dla włosów? Wszystkie z grupy B, witamina A, E, C oraz D3. W diecie nie powinno też zabraknąć żelaza, jodu, cynku i krzemu.

4. Choroby (zwłaszcza choroby tarczycy) a wypadanie włosów

Jeśli wypadają Ci włosy i nie potrafisz odnaleźć przyczyny, warto zrobić badania pod kątem nadczynności lub niedoczynności tarczycy, ponieważ to również może być przyczyną wypadania włosów. Przy niedoczynności włosy stają się cienkie i suche oraz zaczynają się przerzedzać. Przy nadczynności włosy dotyka tzw. łysienie uogólnione lub plackowate.

5. Menopauza a wypadanie włosów

Podczas menopauzy zmienia się cała gospodarka hormonalna w organizmie – to skutkuje zanikiem melaniny, kolagenu i osłabieniem cebulek oraz wiotkością skóry utrzymującej cebulki włosów w pochewce. Z tego względu włosy tracą kondycje i zaczynają wypadać. W tym okresie bardzo nasila się wypadanie włosów. Po pewnym czasie pasma regenerują się, ale poziom melaniny już (niestety) nie wzrasta, a włosy mogą stracić na gęstości. Warto w tym uciążliwym czasie sięgnąć po naturalne olejki i często olejować włosy, aby wzmocnić cebulki i nieco zahamować spadek melaniny.

6. Szybka utrata masy ciała a wypadanie włosów

Drakońska dieta pomoże szybko schudnąć, ale niestety jest cena, którą musimy za to zapłacić. Najczęściej są to rozdwojone paznokcie, osłabione i wypadające włosy a nierzadko: odwodniona cera, która traci sprężystość i blask. W takim okresie ważne jest, aby odżywiać włosy zgodnie z ich potrzebami i np. sięgać po naturalne olejki w pielęgnacji.

7. Poród a wypadanie włosów

Po porodzie szybko i drastycznie spada w ciele kobiety poziom estrogenów, a to skutkuje wypadaniem włosów. Na szczęście w takim przypadku utrata włosów jest tymczasowa, a pasma szybko nabierają kondycji i wracają do formy sprzed porodu.

8. Sezonowe wypadanie włosów

Sezonowe wypadanie włosów jest związane ze zmianą pór roku i z przemianą gospodarki hormonalnej, którą przechodzi nasz organizm, aby przygotować się na wiosenny lub jesienny czas. Aby sezonowe wypadanie włosów minęło łagodnie warto wybrać się do fryzjera i nieco odżywić włosy w salonie (dobrym pomysłem jest keratynowy zabieg na włosy), lub sięgnąć po dobry olejek hamujący wypadanie włosów. Pamiętajmy, że włosy w każdej porze roku potrzebują innej pielęgnacji, warto więc co jakiś czas zmieniać szampon i odżywkę.

9. Palenie papierosów a wypadanie włosów

Dym tytoniowy bezpowrotnie niszczy cenne komórki w naszej skórze i hamuje ich podział. Przez to nie tylko skóra traci jędrność i elastyczność (poziom kolagenu drastycznie spada), ale również słabną cebulki włosów, które się kurczą, a wiotka skóra nie jest w stanie utrzymać cebulki w pochewce włosa – skutkuje to wzmożonym wypadaniem włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *