Pokochaliśmy olejki. Królują w naszej pielęgnacji włosów, ciała, paznokci. Są naturalne, wielozadaniowe i często niezastąpione. Trzeba tylko znaleźć te właściwe. Jakie są najlepsze olejki do pielęgnacji?

Inspirując się tradycyjnymi metodami pielęgnacji z Dalekiego Wschodu, coraz chętniej zamieniamy standardowe kosmetyki na naturalne, tłoczone na zimno i nierafinowane olejki roślinne. To doskonała zmiana! Oto najlepsze olejki do pielęgnacji, po które warto sięgać.

Olej arganowy – nr 1 wśród olejków

Jeden z najpopularniejszych i zarazem najdroższych olejków naturalnych. Najlepszy jest ten tłoczony na zimno tradycyjną metodą z orzechów drzewa arganowego. Warto wiedzieć, że o oryginalności oleju arganowego świadczy jego pochodzenie: powinien być z Maroka. Olej arganowy nazywany jest płynnym złotem. Powody są trzy: jego cena, złocista formuła oraz zawartość składników odżywczych. W dobrej jakości oleju z orzechów arganowych może być nawet ponad 100 cennych substancji (witamin, minerałów, steroli roślinnych, antyoksydantów itp.), dzięki którym jest to najchętniej wybierany olejek do pielęgnacji.

Można stosować go zarówno na włosy, jak i twarz, ciało, paznokcie, a nawet rzęsy. Co daje jego stosowanie? Naturalny olej arganowy ma właściwości regenerujące, dzięki czemu odbudowuje zniszczenia, wzmacnia, odżywia i rewitalizuje. Oprócz tego ochrania przed wysoką temperaturą i promieniami UV. Warto stosować go przed i po opalaniu, a także do stylizacji włosów na gorąco, bo nie tylko pielęgnuje, ale też ochrania.

Olej migdałowy – siła w delikatności

Kolejny olejek, na który warto zwrócić uwagę, to zimnotłoczony olej ze słodkich migdałów. Jest nieco tańszy od oleju arganowego i nie ustępuje mu, jeśli chodzi o popularność. Najczęściej wybieramy jest przyszłe mamy, które szukają naturalnych sposobów na ujędrnienie skóry. Co ciekawe, olej migdałowy (jeśli tylko jest 100% naturalny) można stosować także u niemowląt – wszystko dzięki temu, że to najdelikatniejszy wśród naturalnych olejków. Jego delikatność sprawia, że skutecznie pielęgnuje i chroni, nie podrażniając jednocześnie wrażliwej skóry.

Zaletą oleju migdałowego jest to, że skutecznie zatrzymuje nawilżenie w skórze i włosach. Jest naturalnym emolientem, który nie przetłuszcza cery, nie obciąża włosów i szybko wchłania się w ciało. Można stosować go do masażu, do demakijażu lub zamiast kremów. Najbardziej znany jest z tego, że pasuje do każdego typu skóry i włosów, a stosowany regularnie zmniejsza rozstępy i cellulit (dlatego jest to najlepszy olejek do pielęgnacji skóry w ciąży), a także uelastycznia i odmładza. Wszystko to w naturalny sposób.

Olej rycynowy – najlepszy do włosów

Jeśli mówimy o tym, jakie są najpopularniejsze i najlepsze olejki do pielęgnacji, nie może zabraknąć oleju rycynowego. Kochają go przede wszystkim włosomaniaczki, bo przyspiesza wzrost włosów i hamuje ich wypadanie – ale to nie jedyne jego właściwości. Warto mieć na uwadze, że dobrej jakości olej rycynowy powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany, ponieważ zawiera wtedy najwięcej składników odżywczych. W tym takich, jak kwas rycynolowy o właściwościach antybakteryjnych, unikalny właśnie dla tego olejku.

Olej rycynowy sprawdza się zarówno w pielęgnacji włosów, jak i skóry. Polubi go cera trądzikowa, której pozwoli się uspokoić, złagodzi podrażnienia i zmniejszy niedoskonałości. Jest idealny do demakijażu i OCM (oczyszczania cery olejami), ponieważ detoksykuje. Stosowany jako naturalna odżywka przyspiesza wzrost rzęs, a także wzmacnia paznokcie. Najczęściej jednak stosuje się go w pielęgnacji włosów, a właściwie skóry głowy – wcierany w nią regularnie wzmacnia cebulki, hamuje łysienie i przyciemnia włosy. Nadaje im piękny, naturalny blask.

Olej kokosowy – uniwersalny emolient

Bardzo często polecany olejek do pielęgnacji to również olej kokosowy. Niestety na jego temat pojawia się wiele kontrowersji – przede wszystkim związanych z tym, czy jest dla nas zdrowy. Wyróżniamy olej kokosowy rafinowany i nierafinowany. Ten drugi jest zdecydowanie lepszy w pielęgnacji, ponieważ nie jest oczyszczany, a dzięki temu zawiera dużo więcej składników odżywczych. Choć warto wiedzieć, że olej kokosowy to przede wszystkim emolient, który zapobiega utracie nawilżenia. Mówienie, że nawilża jest błędem – on jedynie tworzy na skórze lub włosach okluzyjną warstwę, która nie dopuszcza do odparowywania i utraty cennej wody.

Najprościej zastosować olej kokosowy jako zamiennik balsamu do ciała. Ma podobną konsystencję, rozpływa się pod wpływem ciepła i idealnie wtapia w skórę. Nie tylko wygładza, zmiękcza i łagodzi podrażnienia, ale też w dłuższej perspektywie może rewitalizować skórę i zmniejszać szkodliwe działanie niektórych czynników zewnętrznych (np. słońca). Olej kokosowy polecany jest do włosów niskoporowatych, ponieważ zawiera głównie kwasy tłuszczowe nasycone, odpowiednie właśnie dla tego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *