Wiele kobiet ma problem z błyszczeniem się skóry. Niestety makijaż nie poradzi sobie z tłustą cerą, bo nawet najlepsze kosmetyki zaczną się zbrylać i spływać z twarzy. O wiele lepszym sposobem jest kompleksowe wypielęgnowanie skóry i pokonanie przyczyny świecenia się twarzy.

Przyczyny błyszczenia się skóry

1. Zaburzenia bariery ochronnej naskórka

Kobiety błędnie myślą, że świecącą się skórę należy oczyszczać, wysuszać i matowić. Dlatego stosują kosmetyki oznaczone jako „matujące”, „oczyszczające” lub „przeznaczone do cery tłustej”. Niestety używanie takich produktów powoduje zwiększoną produkcję sebum i jeszcze większe błyszczenie się cery. Jak to możliwe? Zdzierając tę ochronną barierę, narażasz cerę na przesuszenie i zmuszasz ją do wytworzenia nowej i grubszej warstwy zabezpieczającej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

2. Mniejsza ilość kwasu linolowego

Kiedy skóra funkcjonuje nieprawidłowo, skład sebum się zmienia. A jego zawartość jest bardzo ważna ze względu na zdrowy wygląd skóry. Zaburzona praca gruczołów łojowych sprawia, że sebum jest gęste, lepkie i przykleja się do martwych komórek naskórka. Jeżeli skóra działa prawidłowo, to świecąca się powłoczka jest ochronną barierą, co pozwala się skórze złuszczać w ciągu miesiąca.

3. Komedogenne kosmetyki

Substancje komedogenne mogą zapychać pory skóry i gruczoły łojowe, prowadząc tym samym do błyszczenia się cery i pojawiania się krost. Te niekorzystne składniki znajdują się zarówno w kosmetykach do pielęgnacji, jak i w kosmetykach do makijażu. Chodzi na przykład o parafinę, oleje i inne substancje zapychające. Jeśli bardzo długo zalegają w porach skóry, to uniemożliwiają wydostawanie się łoju na powierzchnię skóry.

4. Niedokładne oczyszczanie, brak złuszczania, hormony

Łojotok wzmagają: warstwa kosmetyków, łój, martwe komórki skóry, zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego. Jeżeli nie usuniemy tych zabrudzeń, to skóra twarzy zacznie się świecić. Dlatego tak ważny jest demakijaż i regularny peeling. Jeśli chodzi o wydzielanie zbyt dużej ilości sebum, to dużą rolę odgrywają także hormony, a w szczególności androgeny.

5. Dieta z wysokim indeksem glikemicznym

Produkty z wysokim indeksem glikemicznym powodują wyrzut insuliny, której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu we krwi. Umożliwia to lepszą syntezę androgenów w skórze, które jak już wiemy, zwiększają produkcję sebum i wywołują trądzik.

6. Stres

W znaczący sposób wpływa na stan skóry. Stres pogarsza kondycję skóry w chorobach zapalnych (łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty), wpływa na wydzielanie łoju i nasila zmiany trądzikowe. Pogorszenie się wyglądu skóry jest widoczne przed każdą sytuacją, która generuje stres i jest dużym obciążeniem emocjonalnym dla organizmu.

7. Wzrost temperatury otoczenia

Jeżeli temperatura otoczenia wzrośnie tylko o jeden stopień, to wydzielanie łoju może się nasilić nawet o 10%.

Jak dbać o cerę przetłuszczającą się?

Aby złagodzić skutki świecenia się skóry, możemy wypróbować następujące składniki: drożdże, kwas azelainowy, oczar wirgilijski, olej lniany, siarkę, cynk, glinkę zieloną. Równie dobrze możemy zmienić swoje pielęgnacyjne przyzwyczajenia. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • nieużywanie kosmetyków o działaniu drażniącym,
  • regulowanie procesu złuszczania martwych komórek naskórka,
  • unikanie kosmetyków tworzących okluzję,
  • unikanie sauny, słońca i solarium, które wysuszają skórę,
  • malowanie się kosmetykami o lżejszej formule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *