Wzorów paznokci jest mnóstwo, ale co zrobić, żeby zawsze wyglądały dobrze? Jak zachować ich naturalny blask, odżywić i wzmocnić?

Paznokcie spełniają ważną rolę. Zabezpieczają opuszki palców przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak płytka paznokcia często bywa osłabiona, krucha, rozdwojona i zniszczona.

Poza ochroną palców paznokcie spełniają także funkcję estetyczną. Dlatego często je malujemy, zdobimy, tworzymy wzory. Niestety zdarza się, że stylizacja paznokci bardzo je niszczy i osłabia. Jakie są sposoby, aby paznokcie były naturalnie piękne?

Pielęgnacja paznokci każdego dnia – poradnik

Jak dbać o paznokcie na co dzień? Jak się okazuje, wystarczy zmienić kilka nawyków pielęgnacyjnych bez dużego wysiłku. Jak wzmocnić paznokcie?

 1. Zakładaj rękawiczki – robisz porządki, zmywasz, używasz silnych detergentów. Zawsze zabezpieczaj dłonie ochronnymi rękawicami dostosowanymi do rozmiaru dłoni.
 2. Używaj kremu i peelingów – peelingi przygotowują skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Wtedy kremy mogą odpowiednio zadziałać, nawilżyć i odżywić dłonie. W ten sposób poprawisz także stan swoich paznokci. W mroźne dni stosuj kosmetyki ochronne. Codzienna pielęgnacja polega także na stosowaniu olejków ochronnych na skórki i płytkę paznokcia.
 3. Piłuj prawidłowo – chcesz uniknąć rozdwajania się paznokci? Piłuj je w odpowiedni sposób, czyli zawsze w jedną stronę. Nie piłuj mokrych paznokci, bo wtedy są najdelikatniejsze i narażone na uszkodzenia mechaniczne.
 4. Ogranicz przedłużanie paznokci – choć nawet lekko przedłużone paznokcie wyglądają estetycznie, to niestety powodują liczne szkody. Im częściej decydujesz się na tipsy czy żele, tym paznokcie potrzebują więcej czasu na rewitalizację.

Jak zadbać o paznokcie po stylizacji?

Lubisz oglądać kolorowe paznokcie, robić manicure u kosmetyczki lub nauczyłaś się samodzielnie robić żele i hybrydę? Płytka poddawana częstym stylizacjom jest najbardziej narażona na zniszczenia. Jak odżywić paznokcie po takich zabiegach? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 • Oczyszczaj paznokcie dokładnie, aby nie pozostały na nich resztki lakieru czy żelu,
 • Codziennie stosuj regenerujące odżywki i olejki,
 • Zabezpieczaj dłonie i paznokcie odżywczym kremem,
 • Odżywiaj się odpowiednio, zapewniając organizmowi witaminy E i z grupy B,
 • Rób dłuższe przerwy między stylizacjami paznokci, np. 2-3 miesiące,
 • Poproś manikiurzystkę o odżywczy manicure japoński,
 • Suplementuj biotynę.

Paznokcie są świetnym dopełnieniem wszystkich stylizacji, jednak trzeba o nie zadbać zarówno przed, jak i po manicure. Codzienna pielęgnacja wzmocni płytkę i zabezpieczy je przed zniszczeniami. Po zdjęciu hybrydy czy żelu wymagają szczególnej troski, aby móc się zregenerować. Jednak najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja każdego dnia. Wtedy będziesz mogła cieszyć się mocnymi, odżywionymi i nawilżonymi paznokciami, których każdy Ci pozazdrości.