Farbowanie włosów można wykonać w salonie fryzjerskim lub w domu. Na czym polega farbowanie włosów w domu i jak je przeprowadzić krok po kroku? Jaki rodzaj i kolor farby wybrać? Jak przyciemnić i rozjaśnić włosy w domu? Na czym polega pigmentacja włosów?
Farbowanie włosów w domu. Jaki rodzaj farby wybrać?
Jeżeli chcemy pofarbować włosy w domu, możemy zdecydować się na farby nietrwałe, półtrwałe i trwałe. Farby nietrwałe osiadają na powierzchni włosów i zostawiają na nich bardzo delikatne refleksy; kolor zmywa się już po sześciu, ośmiu myciach. Farby półtrwałe wnikają płytko pod powierzchnię włosa i dają efekt wyraźniejszy niż farby nietrwałe, ale równie krótki: utrzymuje się tylko około siedmiu tygodni. Najskuteczniejsze są farby trwałe, które działają wewnątrz włosa. Dzięki zawartości amoniaku lub monoetanoloaminy rozchylają szeroko łuski tworzące otoczkę ochronną, a w efekcie umożliwiają utleniaczowi i podstawie barwnika przedostanie się do wewnątrz. Kiedy podstawa utleni się, powstaje barwnik, który nadaje włosom kolor.
Farbowanie włosów w domu. Jaki kolor farby wybrać?
Kolor farby należy dopasować do karnacji oraz koloru oczu i brwi. Ponadto musimy wybrać taki, który po prostu nam się podoba. Przed podjęciem decyzji warto przyłożyć do twarzy kolorowe pasemka z palet próbnych i sprawdzić, czy dana farba jest przeznaczona do wyjściowego koloru włosów, który posiadamy. Ponieważ mało kto zna jego fachową nazwę, warto o nią zapytać fryzjera.
Jak przyciemnić włosy w domu?
Aby skutecznie przyciemnić włosy, należy równomiernie nałożyć farbę na całą długość włosów, bo w przeciwnym razie powstaną nieestetyczne ciemne plamy. Jeżeli chcemy przyciemnić włosy wcześniej rozjaśniane, nanosimy najpierw farbę na środek i końcówki, a dopiero później na odrosty.
Samodzielnie możemy przyciemniać fryzurę jedynie nieznacznie. Jeżeli marzymy o bardzo ciemnym kolorze włosów, a aktualnie mamy włosy jasne, powinnyśmy wybrać się do fryzjera. W domowych warunkach naniesiony na jasny blond brąz może wyjść zielonkawy, a mahoń ‒ zbyt jaskrawy.
Jak rozjaśnić włosy w domu?
Aby rozjaśnić włosy o dwa, trzy tony, wystarczy zaopatrzyć się w jaśniejszą farbę. Jeżeli liczymy na spektakularne efekty, musimy zastosować rozjaśniacz, który niestety może bardzo zaszkodzić włosom. Nałożony na głowę utlenia brązowoczarną eumelaninę i w przeciwieństwie do farby nie oferuje jej w zamian żadnego sztucznego barwnika. W konsekwencji włos staje się zupełnie bezbronny.
Rozjaśniacz należy nanieść równomiernie na włosy na całej długości i delikatnie unieść grzebieniem, aby wszystkie miały równy dostęp do powietrza; w przeciwnym razie pasma znajdujące się pod spodem będą jaśniejsze i bardziej zniszczone. Niestety, rozjaśniacz nie zmienia koloru włosów z ciemnego na jasny. Jeżeli nałożymy go na bardzo ciemne włosy, nie uzyskamy blondu ‒ nie od razu. Zazwyczaj najpierw pojawia się odcień czerwonopomarańczowy, który następnie przechodzi w żółty. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest nałożenie farby lub szamponu koloryzującego.
W przypadku ciemnych włosów można spróbować rozjaśniania dwuetapowego. Po pierwszym rozjaśnieniu należy nałożyć na włosy zmywalny kolor, który może wyglądać nieefektownie. Kiedy miną dwa tygodnie, rozjaśnianie można powtórzyć i nałożyć po nim trwałą farbę.
Na czym polega pigmentacja włosów?
Siwe włosy wymagają szczególnego traktowania. Ponieważ są oporne na farbowanie, lepiej powierzyć je profesjonaliście, który prawdopodobnie wykona pigmentację. Zabieg rozpoczyna się od naniesienia samej farby – bez wody utlenionej. Dopiero po kilku minutach fryzjer nakłada wodę z utleniaczem.
Dobrym sposobem na siwiznę są preparaty przywracające włosom pierwotny kolor. Zawierają syntetycznie wyprodukowany prekursor melaniny, który wnika do warstwy korowej włosa i pod wpływem zawartego w powietrzu tlenu uczestniczy w powstawaniu barwnika. Efekt widać dopiero po kilku dniach, a jeżeli jest niewystarczający, aplikację można powtórzyć. Preparatu nie należy nakładać na włosy farbowane, aby nie wpłynął na ich kolor. Za to po zabiegu fryzurę można dowolnie farbować.
Dodaj komentarz