Dlaczego nawilżanie skóry jest tak ważne? Skóra szczelnie nas otula oraz chroni przed środowiskiem zewnętrznym. Aby mogła prawidłowo pełnić swoje funkcje, musi utrzymać właściwy poziom nawilżenia. To nie tylko klucz do zdrowia, ale i młodego wyglądu na długie lata. 

Kluczowe zadania skóry

Skóra to jeden z największych organów ludzkiego organizmu. Jej powierzchnia wynosi średnio ok. 2 metry kwadratowe, a grubość waha się w przedziale 0,4–5 milimetrów, w zależności od okolicy. Skóra chroni narządy wewnętrzne przed czynnikami środowiskowymi, chemicznymi, drobnoustrojami, promieniami UV oraz zatrzymuje wilgoć. Uczestniczy w licznych procesach fizjologicznych w naszym organizmie np. podczas syntezy kluczowej do jego prawidłowego funkcjonowania witaminy D. Jej budowa anatomiczna przypomina wyglądem mur. Składa się z 3 warstw: skóry właściwej, tkanki podskórnej oraz naskórka.

Funkcje skóry:

  1. Chroni narządy wewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi.
  2. Umożliwia odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego.
  3. Rozpoznaje i klasyfikuje alergeny.
  4. Zwiększa wchłanialność substancji.
  5. Bierze udział w procesie termoregulacji.
  6. Bierze udział w syntezie witaminy D.
  7. Zwalcza patogeny.
  8. Umożliwia wchłanianie substancji do wnętrza organizmu.

Nawilżenie – podstawa pielęgnacji

Niezależnie od typu i rodzaju naszej skóry, należy codziennie dbać o jej właściwe nawodnienie. Nawilżanie skóry gwarantuje utrzymanie bariery hydrolipidowej w dobrej kondycji. Bariera ta stanowi “izolację” między ludzkim organizmem a chorobotwórczymi drobnoustrojami. To najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka. Składa się głównie z wody oraz lipidów. Chroni przed TEWLprzeznaskórkową utratą wody. Aby skóra skutecznie nas chroniła, nie wystarczy dostarczać jej wody od środka. Równie ważna jest jej codzienna pielęgnacja od zewnątrz. Woda w skórze decyduje o odpowiedniej budowie włókien kolagenowych i elastynowych, które zapewniają jej napięcie oraz elastyczność. Woda transportuje kluczowe substancje do głębszych warstw skóry.

Gdy równowaga warstwy hydrolipidowej jest zaburzona, skóra staje się bardziej podatna na zniszczenia, infekcje i choroby oraz szybciej się starzeje. Niedostateczne nawilżenie naskórka od zewnątrz prowadzi do suchości skóry oraz powoduje jej uwrażliwienie. Uszkodzonej skórze mogą pomóc odpowiednio dobrane do jej potrzeb balsamy, kremy, mleczka czy masła, które tworzą na powierzchni otulającą warstwę. Zapobiega ona ucieczce wody, przez co jest jej w komórkach skóry znacznie więcej.

Co wpływa na nawilżenie skóry?

Niewłaściwa pielęgnacja to jedynie czubek góry lodowej. Nasz skóra każdego dnia znosi wiele niedogodności. Zmiany temperatury, stres, używki, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenia powietrza… a to tylko kilka z długiej listy przykładów. Po kondycji skóry łatwo rozpoznać nasz wiek, niedobory witamin i choroby. Wiek, zmiany hormonalne oraz uwarunkowania genetycznie, na które niestety nie mamy wpływu, to kolejne czynniki wpływające na kondycję skóry. Jednak za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, dopasowanej do specjalnych potrzeb naszej skóry, możemy zapewnić jej elastyczność, zdrowy i młody wygląd na dłużej.