Nasze stopy są narażone na różnorodne urazy mechaniczne, ponieważ to na nich opieramy cały ciężar ciała. Szczególnej troski wymagają te punkty na stopach, które mają stały kontakt z podłożem, czyli wewnętrzna strona pięty, dużego palca i śródstopia. Te części stopy są pokryte grubszą warstwą skóry, która rogowacieje. Czy są jakieś sposoby, żeby temu zapobiec? Oto one: pumeks i tarka do stóp. Poznaj ich właściwości i różnice.
Pumeks do stóp – właściwości
Pumeks do stóp to – pierwotnie – surowiec pochodzenia naturalnego zbudowany z porowatej skały magmowej pochodzenia wulkanicznego. Niestety, wiele pumeksów jest wykonywanych z tworzywa sztucznego.
Zadaniem pumeksu jest usunięcie zrogowaciałej skóry najbardziej wypukłych części stóp. Pozbędziesz się jej poprzez pocieranie pumeksem o piętę, a jeżeli jest potrzeba, to także o wnętrze dużego palca i śródstopia.
Pamiętaj, żeby bezpośrednio po użyciu umyć pumeks w wodzie z mydłem i przechowywać go w suchych warunkach. Obie te czynności zapobiegną rozwojowi grzybów i drożdży.
Tarka do stóp – właściwości
Tarka do stóp składa się części przeznaczonej do pocierania nią o skórę i wygodnego uchwytu. Ta pierwsza może być wykonana albo z metalu, albo z papieru ściernego. Wybieraj tarki z papierem ściernym, zwłaszcza dwustronne, których jedna strona jest ostrzejsza. Wygładzanie stóp rozpocznij od ostrzejszej strony, która usunie z powierzchni Twoich stóp zgrubienia. Druga strona tarki wypoleruje skórę pięt i zapobiegnie pęknięciom.
Pumeks i tarka do stóp – różnice
Pumeks i tarka do stóp, mimo że pełnią tę samą funkcję, różnią się od siebie pod kilkoma względami:
- Tworzywo
Pumeks jest wykonany ze skały magmowej lub – w gorszym wypadku – z tworzywa sztucznego, a tarka – z papieru ściernego lub metalu. - Kompleksowość
Pumeks jest bryłą, której każda ściana ma identyczną strukturę. Z kolei tarka jedną stronę może mieć pokrytą grubym ziarnem, a drugą – drobnym, dzięki czemu umożliwia wykonanie kompleksowego peelingu stóp. - Zagrożenie zarażenia grzybami i drożdżami
Nieczyszczenie i nieprawidłowe przechowywanie pumeksu stwarza ryzyko zarażenia infekcjami grzybiczymi, podczas gdy stosowanie tarki nie niesie takiego zagrożenia.
Dodaj komentarz