Równowaga PEH, metoda OMO, włosing – pojęcia, które oznaczają jedno: świadomą pielęgnację włosów. Dobrze znane nie tylko włosomaniaczkom i znacznie odważniej praktykowane przez kobiety i mężczyzn niż jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej słyszymy – głównie na TikToku – o odwróconym myciu włosów, czyli reverse hair washing (w skrócie RHW). Co to i komu polecamy tę metodę? Jakie daje efekty?

Reverse hair washing, czyli odwrócone mycie włosów

Uff! Na szczęście nie jest to kolejny, kontrowersyjny trend z TikToka, który wygląda przekonująco tylko na ekranie telefonu. Odwrócone mycie włosów to metoda, która może pomóc osobom borykającym się z problemem włosów przetłuszczających się u nasady, ale suchych i osłabionych na końcach.

Jak wygląda popularna metoda mycia włosów z TikToka? Reverse hair washing polega na nałożeniu odżywki przed oczyszczeniem skóry głowy. Nawilżającą odżywkę lub maskę aplikujemy od mniej więcej połowy długości włosów. W przypadku włosów krótkich – jedynie na końce. Zgodnie z zaleceniami na opakowaniu kosmetyku czekamy kilka-kilkanaście minut, aż odżywka dostanie się do wnętrza włosów i porządnie nakarmi je cennymi składnikami. Po tym czasie należy dokładnie umyć skalp 1 raz, używając odpowiednio dobranego do jego potrzeb szamponu (najlepiej bez drażniących detergentów, takich jak SLS czy SLES). Cel? Zabezpieczenie i nawilżenie włosów na długości oraz oczyszczenie przetłuszczającej się skóry głowy.

Metoda RHW jest o wiele lżejsza niż OMO, nie obciąża włosów i nie powoduje “przyklapu”. Sprawdzi się w przypadku włosów zniszczonych koloryzacją, rozjaśnianiem czy stylizowaniem włosów na gorąco (przy pomocy prostownicy czy lokówki). W salonach fryzjerskich często stosuje się RHW przy koloryzacjach, gdy włosy są uwrażliwione, “wytrawione” z koloru i potrzebują naprawdę mocnego nawilżenia. Niestety posiadaczki cienkich włosów muszą liczyć się z efektem tłustych i ciężkich włosów na długości.

Reverse hair washing – plusy i minusy odwróconego mycia włosów

Metoda RHW okaże się pomocna, jeśli nasze włosy są mocno przesuszone i zniszczone. Stosowana jako tymczasowa kuracja – np. 4-5 myć – dostarczy włosom niezbędnych substancji odżywczych, wspomoże ich regenerację i odbudowę. Nie jest to jednak sposób pielęgnacji, który powinniśmy praktykować codziennie. Każdego dnia na naszych włosach zbierają się zanieczyszczenia, pyły, kurz, sebum, kosmetyki do stylizacji i inne. Sama odżywka nie wystarczy, aby dokładnie oczyścić je na całej długość. Ponadto, aby dać włosom możliwość wchłonięcia składników z odżywki, należy rozszerzyć ich łuski, czyli oczyścić je szamponem na całej powierzchni – mycie samego skalpu nie wystarczy. Substancje myjące zawarte w szamponach rozpuszczają tłuszcze, rozbijają lipidy i usuwają zanieczyszczenia z powierzchni włosów i skóry.

Słowniczek pojęć włosomaniaczek:

Równowaga PEH – zachowanie równowagi między stosowaniem produktów z proteinami, emolientami i humektantami
OMO – metoda mycia włosów, odżywka-mycie-odżywka
RHW – reverse hair washing – odwrócone mycie włosów