Gładka i pełna blasku cera to marzenie każdej kobiety. Stale dążymy do ideału, ale na naszej drodze często stają przeszkody takie jak zaskórniki. Jak wyglądają? Skąd się biorą? I jak z nimi walczyć? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Zaskórniki. Jak powstają?

O zaskórnikach mówi się naprawdę dużo, ale dużo częściej w kontekście ich usuwania. Rzadko kiedy mówimy o tym, skąd się właściwie biorą.

Zaskórniki pojawiają się tam, gdzie jest dużo gruczołów łojowych, czyli na czole, w okolicy nosa, na nosie, na brodzie, na policzkach. Nie muszą dotyczyć tylko twarzy – zdarza się, że zlokalizowane są np. na plecach. Jak powstają? To połączenie nadmiaru sebum z zanieczyszczeniami m.in. kurzem, toksynami, martwym naskórkiem. Gdy skóra ma tendencję do przetłuszczania się, to może dochodzić do zapychania ujść gruczołów łojowych taką właśnie mieszanką. Skóra nie może wtedy swobodnie funkcjonować i pojawia się stan zapalny.

Zaskórniki otwarte vs. zamknięte

Wyróżnia się dwa typy zaskórników:

zaskórniki otwarte – znacznie częstsze, przypominają czarne kropki rozsiane po twarzy, a pojawiają się, gdy zgromadzone w ujściu gruczołu łojowego zanieczyszczenia utlenią się i ściemnieją;

zaskórniki zamknięte – rzadziej spotykane, ale bardzo niebezpieczne, ponieważ zlokalizowane są pod skórą (na jej powierzchni pojawiają się tylko jasne grudki) i mogą prowadzić do zmian zapalnych.

Skąd się biorą zaskórniki? Przyczyny

Warto powiedzieć kilka słów o tym, skąd się biorą zaskórniki. Ich przyczyny mogą być różne i z reguły jest tak, że nie jest to jeden czynnik, ale nałożenie się na siebie kilku różnych przyczyn. Co więcej, najczęściej winę za pojawienie się zaskórników ponosimy sami, bo przyczyny zaskórników to m.in.

– niedokładny demakijaż lub spanie w makijażu,
– za delikatne oczyszczanie skóry po każdym dniu,
– niestosowanie peelingów wspomagających złuszczanie,
– stosowanie produktów zapychających pory,
– nakładanie za grubej warstwy makijażu,
– złe dopasowanie kosmetyków do potrzeb skóry.

Oczywiście czynniki, które powodują zaskórniki to również te rzeczy, na które nie mamy dużego wpływu np. poziom hormonów, ogólny stan organizmu.

Jak się pozbyć zaskórników?

ZAPOBIEGANIE

Jeśli nie chcemy mieć zaskórników, musimy poświęcić trochę więcej czasu na oczyszczanie skóry, zwłaszcza gdy ma tendencję do przetłuszczania się. Najlepiej wprowadzić oczyszczanie wieloetapowe: najpierw płyn micelarny, potem olej, potem żel myjący, a na koniec tonik. Raz na jakiś czas warto sięgnąć też po peeling (jeśli mamy trądzik, może to być delikatniejszy peeling enzymatyczny), dzięki któremu pozbędziemy się zalegającego na skórze martwego naskórka.

PIELĘGNACJA

Tak samo powinniśmy postępować, gdy zaskórniki – czy to otwarte, czy zamknięte – pojawią się już na naszej skórze. Najlepszy sposób na to, żeby się ich pozbyć, to oczyszczanie. Tu również z pomocą przyjdzie peeling, ale też maseczki peel-off i plastry na zaskórniki (naklejane np. na nos), które wyciągają z porów skóry wszelkie zanieczyszczenia. Warto tylko pamiętać, aby przed takim zabiegiem otworzyć pory skóry np. parówką, czyli krótką sauną twarzy pod ręcznikiem.

Jeśli zaskórniki to problem, który mamy od dawna, a nasza skóra jest przez nie bardzo mocno podrażniona, warto wprowadzić też kosmetyki ze składnikami zmniejszającymi stan zapalny i przynoszącymi ukojenie np. panthenolem, ekstraktami roślinnymi, niektórymi olejami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *