Piękne i zdrowe włosy to symbol prawdziwej kobiecości. Jeżeli jednak twoje pasemka nie lśnią w słońcu, są suche, a ich końce się rozdwajają, to najwyższy czas wypróbować kilka skutecznych sposobów pielęgnacyjnych.

DIETA

To jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na kondycję i wygląd włosów. Składniki zawarte w produktach, które dostarczasz organizmowi, oddziałują na cebulki włosowe, pasemka i skórę głowy. Jakie pokarmy warto więc włączyć do diety? Najwięcej korzyści dla twojej fryzury dadzą ci:

1. Siemię lniane. Zawiera wiele witamin, minerałów i innych substancji, które mają dobroczynny wpływ na włosy i skórę głowy. Należą do nich między innymi: kwasy tłuszczowe, cynk, żelazo, magnez, witamina E i fitosterole. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie ziarenek i mielenie ich zaraz przed spożyciem. Świetne efekty przyniesie również spożywanie oleju lnianego tłoczonego na zimno. Ważne jest jednak, żeby przechowywać go w chłodnym i zacienionym miejscu, bo tylko w takich warunkach zachowa swoje właściwości.

2. Drożdże. Mimo że dla niektórych mają nieznośny smak i zapach, to świetnie wpływają na kondycję włosów. Zawierają witaminy z grupy B i proteiny. A jak przygotować napój drożdżowy? Produkt zalej wrzątkiem, a kiedy wystygnie, do smaku dodaj kakao lub miód. Jeżeli jednak nie podoba ci się aromat i smak napoju, to sięgnij po drożdżowe suplementy diety w formie tabletek.

3. Skrzyp i pokrzywa. Zioła możemy pić w formie naparu lub przyjmować jako suplementy diety. Skrzyp i pokrzywa zawierają sole mineralne, mikroelementy (krzem, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź), witaminy (A, B2, B5, C), flawonoidy, kwasy linolowy i alfalinolenowy.

4. Kasza jaglana i pestki dyni. Pierwszy z produktów zawiera krzem, białka, witaminy z grupy B, żelazo i miedź. Pestki dyni zaś są bogate w kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy, witaminy (E, B1, B2, B6, A, C, D), potas, cynk, selen.

PIELĘGNACJA

Jest wiele czynników, które negatywnie wpływają na kondycję włosów. Aby zapobiec uszkodzeniom, pasemka i skórę głowy należy odpowiednio pielęgnować. Jakich kosmetyków użyć, żeby w krótkim czasie zobaczyć rewelacyjne efekty?

1. Mycie włosów. Niby oczywista rzecz, a niektórym może przysporzyć wielu kłopotów. Większość kobiet używa szamponów z SLS, które mogą wysuszać włosy, podrażniać skórę głowy, zaburzyć funkcjonowanie gruczołów łojowych, a nawet doprowadzić do pojawienia się łupieżu. Dlatego na co dzień warto stosować łagodne szampony, a raz za jakiś czas – szampony oczyszczające.

2. Maski i odżywki. Używaj tylko tych, które są dopasowane tylko do twojego rodzaju włosów. Uważaj na składniki, bo nie wszystkie nadają się do konkretnego typu pasemek i skóry głowy. Stosuj je raz w tygodniu, po umyciu pasemek.

3. Olejowanie włosów. To bardzo popularny sposób pielęgnowania pasemek. Używaj olejów tłoczonych na zimno, naturalnych, nieoczyszczonych chemicznie. Takie kosmetyki zawierają wiele witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Najważniejsze w olejowaniu są: regularność, dobór odpowiedniego produktu, czas kuracji i jakość olejku. Bardzo ważne jest, żeby olejek był dopasowany do porowatości włosów, a tych wyróżniamy trzy rodzaje: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporwate.

ZDROWIE

Twoje włosy nie będą piękne i mocne, jeśli nie zadbasz o swoje zdrowie. Zrób odpowiednie badania, poradź się lekarza, zapoznaj się z ofertą pobliskiej apteki. Jeżeli rozwiążesz swoje zdrowotne problemy, znikną również twoje kłopoty włosowe.

1. Hormony. Mają duży wpływ na stan włosów. Jeżeli ich poziom nie będzie uregulowany, to włosy mogą być osłabione i zaczną wypadać. Zauważyłaś, że każdego dnia tracisz więcej niż 100 włosów, masa twojego ciała nagle spadła lub podniosła się, a na twojej skórze pojawiły się niedoskonałości? Koniecznie zrób badania i udaj się do lekarza.

2. Anemia. To niedokrwistość wywołana przez niedobór witaminy B12 i żelaza. Objawami są: bladość cery, osłabienie, zmęczenie, wypadanie włosów, przesuszenie skóry. Jeżeli chcesz ustrzec się przed tą chorobą, to do diety włącz zielone warzywa, owoce, rośliny strączkowe i żółtka jaj. Przyda się również suplementacja.

3. Stres. Ten czynnik także może wpłynąć na kondycję włosów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie sytuacji stresogennych, ale nie zawsze mamy na to wpływ. Dobrym rozwiązaniem jest zrelaksowanie się i odpoczynek, a także odpowiednia dawka snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *