Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, po co mamy brwi. Poświęcamy czas na ich makijaż, nie zdając sobie sprawy z tego, że spełniają nie tylko funkcję estetyczną. Oto ciekawostki o brwiach, które mogą cię zaskoczyć!

Zanim kolejny raz sięgniesz po brązową kredkę i wosk do stylizacji brwi, zatrzymaj się. Usiądź i zastanów się chwilę nad tym, po co mamy brwi i jaka jest właściwie ich funkcja. Pomyśl, ile włosków masz na jednym łuku brwiowym i czy makijaż to jedyne, czego wymagają. Być może warto poświęcić chwilę także na ich pielęgnację, aby były zdrowe, gęste i pełne objętości.

CIEKAWOSTKI O BRWIACH

1. Możemy mieć nawet 1 tysiąc włosków na jednej brwi.

Jedna brew to przeciętnie 250 włosków. Mowa o niezbyt grubym i nie za bardzo gęstym łuku brwiowym. Rzecz jasna nie każdy ma taką samą ilość brwi. Osoby o najgęstszych brwiach, które nigdy ich nie regulowały i pozwalały im naturalnie rosnąć, mogą mieć nawet 1000 włosków na jednej brwi, czyli 5-krotnie więcej.

2. Brwi mają ważne zadanie, bo ochraniają nasze oczy.

Kolejna ciekawostka o brwiach dotyczy ich funkcji. Wielu osobom błędnie wydaje się, że chodzi tylko o wygląd. Natura miała jednak inny plan i wyposażyła nas w brwi, aby chronić oczy. Najważniejsze zadanie brwi to zabezpieczanie oczu przed wilgocią (z deszczu, z potu itp.). Kształt brwi i kierunek wzrostu włosków pozwala na odprowadzenie wody na boki twarzy, dzięki czemu nie spływa do oczu.

3. Wraz z modą zmienia się również kształt brwi.

Jaki kształt brwi jest najmodniejszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie tylko dlatego, że dziś inspirujemy się różnymi epokami i nie ma jednego określonego stylu. Po prostu brwi podlegają trendom, dlatego metody ich regulowania, modne kształty i kolory zmieniają się wraz z upływem lat. Piękne brwi to takie, które odpowiadają aktualnie panującej modzie i pasują do nas.

4. Pozbawiona brwi twarz jest trudna do zidentyfikowania.

Kolejne odkrycie naukowców – zaraz po tym, jak policzyli, ile mamy brwi – to jedna z ciekawszych funkcji brwi. Otóż są one niezbędne do zidentyfikowania danej osoby. Moglibyśmy mieć dużo problemów ze zidentyfikowaniem nawet znanych osób, gdyby (choćby na zdjęciach) pozbawić je brwi. Są ważniejsze niż same oczy!

5. Kształt, gęstość i objętość brwi zdradzają nasz charakter.

Niewiele osób wie, że brwi zdradzają wiele na nasz temat. Z ich wyglądu można podobno wyczytać, jakie cechy charakteru ma nasz rozmówca. Osoby, które lubią rządzić, z reguły mają łuki z wyraźnie zaznaczonym kątem. Natomiast zaokrąglone brwi to domena ludzi otwartych i społecznie zaangażowanych. A jeśli mamy proste i mało wyraziste brwi, zapewne mamy pragmatyczne podejście do życia.

6. To brwi najtrafniej wyrażają nasze emocje.

Odczytanie emocji rozmówcy, który nie miałby brwi, byłoby praktycznie niemożliwe. To właśnie pozycja brwi określa nasze emocje – zdziwienie, złość, radość, zniesmaczenie itp. Co ciekawe, reagujemy brwiami dokładnie tak, jak reagowaliśmy tonem głosu lub gestykulacją – bardzo wyraziście.

7. Nie mamy jednego zestawu brwi na całe życie.

Może się wydawać, że mamy wciąż te same brwi. Nic bardziej mylnego. Włoski rosnące na łuku brwiowym mają swój określony cykl i żyją około 4 miesięcy. Po tym czasie obumierają i wypadają, ale na ich miejsce niemal natychmiastowo wyrastają nowe włoski. Właśnie dlatego nie zauważamy tego, że brwi się regularnie wymieniają, ponieważ je tracimy.

8. Tylko człowiek ma brwi otoczone gołą skórą.

Tak naprawdę brwi nie są charakterystyczne tylko dla człowieka. Mają je też niektóre zwierzęta, choćby psy i koty. Jednak tylko u nas brwi są umiejscowione na obszarze całkowicie pozbawionym innych włosów. U żadnych innych zwierząt brwi nie są otoczone przez gołą skórę, wtapiają się np. w sierść, a przez to nie są tak wyraziście widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *