Znasz już tajemnicze słowo „bakuchiol ”? Często określany jako „botaniczny retinol” bakuchiol jest odkryciem tej jesieni. Budzi ożywienie tak jak niegdyś śluz ślimaka – najgorętszy składnik minionego sezonu. Czy to prawda, że jest lepszy niż retinol? Jak działa bakuchiol na skórę? Poznaj zalety roślinnego retinolu!

Dlaczego tak kochamy retinol?

Witamina A, czyli retinol jest znana wszystkim, którzy pragną zadbać o młody wygląd skóry. Dotąd nie odkryto niczego, co spłycałoby je lepiej niż retinol i jego pochodne. Kuracje z witaminą A przynoszą świetne efekty w leczeniu trądziku, profilaktyce przeciwzmarszczkowej, a nawet przy bardzo widocznych bruzdach i liniach.

Retinol odnawia skórę. Zapobiega rogowaceniu naskórka, przez co cera jest stale gładka i elastyczna. Pobudza procesy odnowy i zwiększa ilość kolagenu w skórze.

Dlaczego szukamy alternatyw dla witaminy A?

Retinol owiany jest też złą sławą. Bywa krytykowany, ponieważ jest on dość uciążliwy w stosowaniu: trzeba nieustannie uważać na promieniowanie słoneczne, retinol może bowiem fotouczulać, a to oznacza ciemne plamki, które mogą pojawić się na skórze. Są dość nieestetyczne i nikt nie chce ich mieć zwłaszcza na buzi.

Wiele osób podczas stosowania kosmetyków z retinolem skarży się na podrażnienia skóry, czyli pieczenie, nadmierne łuszczenie, wrażliwą i skłonną do podrażnień cerę. Czy retinol naprawdę może jednocześnie tak dobrze i tak źle wpływać na skórę?

Oczywiście wszystko zależy od jego rodzaju (istnieje obecnie w pełni bezpieczny dla skóry retinol). Wpływ na efekty ma też sposób użycia retinolu (często robimy to nieumiejętnie). Są jednak osoby, które nie chcą za nic przekonać się do kosmetyków z retinolem, Właśnie dla nich stworzono bakuchiol – w pełni roślinny, bezpieczny składnik, który jest alternatywą dla oryginalnej witaminy A.

Bakuchiol – czym jest i jak działa?

Obalmy mit: bakuchiol nie jest pochodną retinolu. To dwie różne substancje, które pochodzą z różnych źródeł. Mają też całkiem inną budowę, a zatem działają w inny sposób na skórę. Retinol jest witaminą, bakuchiol pozyskiwany jest z azjatyckich roślin, od lat stosowanych w pielęgnacji. Niegdyś używano całych roślin lub tłoczono z nich sok, jako środek przeciwzapalny, który wspomagał leczenie chorób skórnych.

Dziś bakuchiol stał się składnikiem kremów do twarzy, kremów pod oczy oraz płynów micelarnych. To dlatego, że bakuchiol jest doskonałym składnikiem anty-aging. Opóźnia starzenie, ma zdolność spłycania pierwszych zmarszczek i dba o skórę w bardzo szerokim zakresie.

Bakuchiol – jak działa na skórę?

  • hamuje trądzik
  • reguluje sebum
  • opóźnia zmarszczki
  • zwiększa ilość kolagenu i elastyny w skórze
  • działa złuszczająco – pomaga w odnowie skóry
  • nie ma działania fotouczulającego
  • dba o wrażliwą skórę
  • łagodzi podrażnienia

Bakuchiol czy retinol – co lepsze?

Jeśli znasz działanie retinolu na skórę, z pewnością dostrzegłaś, że bakuchiol ma takie samo działanie, a jego dodatkową zaletą jest to, że nie powoduje pieczenia ani przebarwień posłonecznych. Bakuchiol działa dużo łagodniej, ale i… wolniej. Jeśli liczysz na spektakularne, szybkie efekty wiedz, że roślinna terapia liftingująca nie będzie dla ciebie. Musi minąć wiele miesięcy, zanim skóra w pełni poprawi się od roślinnej alternatywy dla retinolu.

Czy to oznacza, ze bakuchiol jest gorszy? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy w pielęgnacji. Jeśli chcesz szybko poprawić stan skóry – sięgnij po retinol i połącz jego aplikację z kremami z filtrem. Skóra zregeneruje się szybko i w bezpieczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *