Hartuje, zapobiega przeziębieniom, poprawia ukrwienie, obniża ryzyko zawału serca, udaru i innych chorób układu krwionośnego. Regularne korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele korzyści, ale czy można do niej chodzić bez ograniczeń? Jak często chodzić do sauny, aby było to bezpieczne dla naszego organizmu?
Co to jest sauna i jakie są rodzaje sauny?
Sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i – w zależności od rodzaju sauny – wysoka lub niska wilgotność. W saunie spędza się od kilku do kilkunastu minut.
Rodzaje sauny:
- sucha,
- parowa,
- mokra,
- na podczerwień,
- biosauna,
- caldarium,
- aromabath,
- bania ruska,
- łaźnia sucha szafkowa,
- fitosauna.
Sauna – wskazania
Szczególne wskazania do korzystania z sauny:
- choroby płuc,
- choroby serca,
- anoreksja,
- depresja,
- bóle reumatyczne.
Z sauny może korzystać każdy zdrowy człowiek, którego celem jest poprawa wydolności, odporności i ogólnego stanu zdrowia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz bezpiecznie korzystać z sauny, zasięgnij porady lekarza.
Sauna – przeciwwskazania
Do sauny nie powinny chodzić osoby:
- przeziębione,
- będące pod wpływem alkoholu,
- które właśnie coś zjadły.
Z kolei ludzie: - przewlekle chorzy, zwłaszcza z nadciśnieniem,
- otyli
przed pójściem do sauny powinni skonsultować się z lekarzem.
Jak często można chodzić do sauny?
Nie ma obiektywnych ograniczeń do korzystania z sauny. Jeżeli jesteśmy zdrowi i nie cierpi na tym nasze samopoczucie, możemy chodzić do sauny nawet codziennie.
Warto korzystać z sauny przynajmniej raz w tygodniu; to zapewni naszemu organizmowi skuteczną ochronę przed przeziębieniem i grypą. Ważniejsza od częstotliwości chodzenia do sauny jest regularność; jednorazowe pójście do sauny nie obroni nas przed infekcją.
Czy można przesadzić z sauną?
Mimo zbawiennego wpływu na nasze zdrowie, nawet z sauną można przesadzić. Jeżeli po pobycie w saunie zauważymy u siebie takie objawy jak:
- zaburzenia snu,
- uczucie rozdrażnienia,
powinniśmy od niej odpocząć.
Dodaj komentarz