Emolienty, proteiny i humektanty – te terminy oczywiście mogą Ci niczego nie mówić i nawet nie wiesz, że codziennie dostarczasz ich włosom podczas pielęgnacji. Ich równowaga to klucz do pięknych włosów. Każda z tych “tajemniczych” substancji pełni inną funkcję w pielęgnacji i wszystkie wzajemnie się uzupełniają, dlatego emolienty, proteiny i humektanty warto poznać stosować równocześnie. Jakie mają właściwości i je stosować?

Emolienty ‒ czym są? Właściwości

Emolienty mają właściwości natłuszczające i chronią włosy przed utratą wilgoci. Są potrzebne każdym włosom, ponieważ zabezpieczają je przed utratą wody.
Emolienty składają się z kwasów hydrofilowych i tłuszczowych oraz tłuszczy. Do emolientów należą:

  1. naturalne olejki i masła roślinne
  2. silikony
  3. woski
  4. alkohole tłuszczowe
  5. parafina
  6. filmotwórcze polimery

Emolienty mają do spełnienia ważną rolę. Oprócz tego, że chronia przed przesuszeniem włosów, to dodatkowo przed palącym słońcem, promieniowaniem UV, gorącym nawiewem suszarki, prostownicą lub toksynami ze środowiska.

Jak stosować emolienty?

Sekret emolientów polega na odpowiednim ich dawkowaniu. Zbyt duża ich ilość może po prostu przeciążyć włosy i sprawić, że pasma będą wyglądały nieestetycznie. Zbyt mało dostarczanych emolientów jest z kolei przyczynkiem do nadmiernego przesuszenia, elektryzowania, braku sprężystości.

Ich dawkę dostosuj zatem do stanu włosów. Wówczas włosy są gładkie, lśniące i łatwo je rozczesać. Emolienty są świetne jako uzupełnienie humektantów, zwłaszcza w bardzo suche i wilgotne dni. Włosy, które zbyt często poddaje się działaniu emolientów, wyglądają na zaniedbane: są oklapnięte i wydają się przetłuszczone. Z kolei jeżeli emolientów jest zbyt mało, włosy mają skłonność do plątania się, puszenia i elektryzowania.

Emolienty ‒ zastosowanie kosmetyczne

Emolienty najczęściej mają postać olejków, masek i odżywek. Znajdują się w produktach bogatych we wszelkie naturalne olejki, np. olej kokosowy i arganowy, masło shea, a także w silikony i parafinę. Będą idealne jako ostatni etap pielęgnacji, czyli jako mgiełka do włosów lub maska do włosów.

Proteiny ‒ właściwości

Proteiny to ważna grupa składników, są podstawowym budulcem włosa.To proteiny-białka lub sekwencje aminokwasów. Wzmacniają odporność włosów i sprawiają, że te nie niszczeją tak szybko. Ich zadaniem jest naprawa wszelkich usterek we wnętrzu włosów.

Proteiny dzielą się ze względu na wielkość cząsteczek na:

  • aminokwasy – o najmniejszych cząstkach. Występują w argininie i l-cysteinie,
  • proteiny małocząsteczkowe – nieco większe i wnikają w głąb włosa. Znajdują się w keratynie, elastynie, kolagenie i jedwabiu,
  • proteiny wielkocząsteczkowe – osiadają na powierzchni włosa. Występują w powszechnie dostępnych produktach, takich jak… żółtka, kefiry, jogurty i żelatyna!

Proteiny – jak stosować?

Stosowanie protein zależy od porowatości włosa. Te o niskiej porowatości są śliskie i gładkie, gorzej reagują na proteiny – po ich zastosowaniu stają się oklapnięte. Z kolei włosy wysokoporowate puszą się i elektryzują oraz trudno je rozczesać,a proteiny dobrze na nie działają: dodają im sprężystości i objętości.

Proteiny w kosmetyce

Najczęściej proteiny dostarcza się włosom w postaci odżywek i masek. Najpopularniejsze proteiny to:

  • keratyna,
  • kolagen,
  • jedwab,
  • serycyna,
  • elastyna,
  • proteiny pszenicy,
  • proteiny kukurydzy.

Humektanty ‒ właściwości

Humektanty to substancje higroskopijne, które nie tylko przyciągają cząsteczki wody, lecz także magazynują je we włosach. Bez odpowiedniego nawilżenia włosy zaczynają się kruszyć, łamać i wysuszać zwłaszcza na końcach. Dlatego humektanty są tak ważne w pielęgnacji włosów. Maleńkie cząsteczki o zdolnościach higroskopijnych (wiążących wodę w komórkach) nazywa się inaczej nawilżaczami: wchłaniają wodę z otoczenia i zapewniają pasmom optymalny poziom wilgoci.

To warto wiedzieć!

Pamiętaj, że jeżeli humektanty nie otrzymają odpowiedniej ilości wody, zaczną ją pobierać ze skóry oraz włosów, co prowadzi do ich przesuszenia. Dlatego warto je stosować razem z emolientami, które zabezpieczają pasma przed utratą wilgoci.

Jak stosować humektanty?

Stosowanie humektantów jest uzależnione od warunków atmosferycznych, czyli od wilgotności powietrza. W deszczowy lub mglisty dzień należy zmniejszyć dawkę humektantów, by nie doszło do otwarcia łuski włosa – wtedy pasma zaczną pobierać wodę z otoczenia. W bardzo suche dni humektanty prowadzą do wyparowania wody z włosa. Stosuj je, kiedy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana.

Humektanty w kosmetyce

Znajdziesz je w odżywkach i maskach. Wybieraj najpopularniejsze humektanty o sprawdzonym działaniu: algi, aloes, mocznik, kwas hialuronowy, d-pantenol, gliceryna, aloes i mleczan sodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *