Pudry transparentne zyskują na popularności, warto więc powiedzieć o nich coś więcej. To, że matują skórę i utrwalają makijaż, wiemy wszyscy. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się je stosować? Oto krótki przewodnik po tajemnicach pudrów transparentnych.

Każda z nas musiała kiedyś przebić się przez stos informacji i porad, wyłuskując z nich te najważniejsze i obierając swoją drogę w makijażu. Zapewne często pojawiał się wśród nich puder transparentny jako doskonały kosmetyk matujący skórę i utrwalający efekty makijażu. Niewiele z nas jednak wie, jak właściwie działa puder transparentny, czym różni się od tradycyjnego i jak dobierać go do swoich potrzeb. Bo pudry transparentne są różne!

Puder transparentny vs. zwykły puder

Od zwykłego pudru ten transparentny różni się przede wszystkim kolorem – jak sama nazwa wskazuje, jest bezbarwny, dlatego można stosować go bez obaw na każdy typ cery i do każdego makijażu. Nie rozjaśni, nie przyciemni, ani nie wyrówna kolorytu cery. Stworzony do tego, żeby matowić skórę w niewidoczny sposób i na tym działaniu właśnie się skupia.

Przez profesjonalistów bardzo często stosowany do bakingu, czyli wypiekania makijażu, bo nie tylko świetnie matuje skórę, ale też utrwala makijaż i wygładza cerę. Jest przy tym znacznie lżejszy niż inne pudry i nie tworzy efektu maski, nawet gdy nałożymy go nieco więcej niż jest zalecane.

Jaki puder transparentny wybrać?

Dobry puder transparentny to zbawienie, dlatego warto wybrać taki, który odpowiada naszym potrzebom. Bo puder transparentny, choć przezroczysty, może nadawać skórze dodatkowo delikatny efekt rozświetlenia albo odżywić ją, gdy będzie zawierał składniki mineralne. Zastanów się, jakiego efektu oczekujesz.

Druga ważna kwestia to dobór pudru transparentnego do rodzaju cery:

  • jeśli jest sucha, nie powinien być zbyt mocno matujący i wysuszający;
  • jeśli ma skłonność do przetłuszczania się, powinien matowić dobrze;
  • a przy cerze trądzikowej, warto, żeby miał działanie antybakteryjne.

Pozostaje jeszcze kwestia formy, bo pudry transparentne dostępne są w kamieniu lub w formie sypkiej. Pierwsza opcja dobra będzie dla tych, którzy muszą mieć taki kosmetyk zawsze przy sobie (nie wysypie się, łatwiej go użyć). Pudry sypkie są jednak lepsze, jeśli chcemy zastosować technikę bakingu.

Stosowanie pudru transparentnego

Czas na kluczowe pytanie, czyli: jak używać pudru transparentnego? Mogłoby się wydawać, że zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnych pudrów, skoro ich forma jest nieco inna. Nic bardziej mylnego. Zasada jest taka sama i opiera się na kilku prostych krokach.

Każdy puder transparentny:

  • stosujemy zawsze po nałożeniu kosmetyków kryjących i wyrównujących koloryt cery, ale przed konturowaniem;
  • nakładamy za pomocą puchatego pędzla, omiatając nim twarz i delikatnie (bez wkładania w to siły) stemplując twarz dla trwalszego efektu.

Po nałożeniu warto zrobić szybki test, czy nie użyłyśmy za dużo pudru. Na czym on polega? Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z flashem. Jeśli na fotografii będzie widać białe plamy, to oznacza, że w tym miejscu pudru jest za dużo i za mocno odbija światło. Należy zebrać ten nadmiar za pomocą pędzla.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *